Televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyet ve hegemonik erkeklik: Yalı Çapkını dizisi örneği
Gender and hegemonic man in television series: The example of 'Yalı Çapkını' series
- Tez No: 852868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN SEPETCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ataerkil yapı içerisinde erkekler, kadınlar üzerinde tahakküm kurmakta ve bunu gündelik hayat pratiklerinde sürdürerek toplumsal yapı içerisinde bireylerin içselleştirmesini sağlamaktadır. Ataerkil toplumsal yapı içerisinde gücü elinde bulunduran bir grup erkek, kadınlar ve diğer erkekler üzerinde kurduğu tahakkümü belli yapılar aracılığıyla meşrulaştırmaktadır. Televizyon, en kolay erişilen kitle iletişim araçları arasında yer almaktadır. Televizyon içerikleri olan diziler, reklamlar, yarışma programları vb. yayınlar izleyicilere belirli mesajlar iletmektedir. Oluşturulan bu içerikler ataerkil ideolojiye ilişkin belirli kodları içermekte, egemen söylemin iletmek istediği kurgular şeklinde sunulmaktadır. Dolayısıyla toplumdaki güç ve toplumsal cinsiyet ilişkilerini analiz edebilmek için diziler önemli konumda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı ''Yalı Çapkını'' dizisinin incelenerek, ataerkil yapı içerisinde oluşturulan toplumsal cinsiyet ve hegemonik erkeklik normlarının dizideki gündelik hayata yansıma biçimleri aracılığıyla cinsiyetlendirilmiş iktidar ilişkilerini açığa çıkarmaktır. Dizide toplumsal cinsiyet ve hegemonik erkeklik kodları tematik olarak kategorize edilmiş, dizideki karakterlerin söylemleri, söylem analizi yöntemiyle irdelenerek eril söylemler çeşitli kategoriler altında yorumlanmıştır. Dizide kültürel normlara, ataerkil ideoloji içerisinde yüceltilen erkeklik biçimlerine sıkça yer verilmektedir. Dizide yer alan kadın ve erkek karakterler en yaşlı ve en güçlü erkeğin hegemonyası altındadır. Bu hegemonya, hegemonik erkeklik ilişkisine uygun olarak sunulmuştur. Dizide yer alan bütün kadınların erkek hegemonyası altında olması, yaşlı ve zengin erkeklerin kendinden genç ve daha zengin erkekler üzerinde tahakküm kurması, daha genç erkeklerin kendinden fakir erkekler üzerinde tahakküm kurması, patron erkeklerin çalışan erkekler üzerinde tahakküm kurması, medyadaki popüler içeriklerin ataerkil ideoloji çerçevesinden kurgulandığını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ataerkil Yapı, Toplumsal Cinsiyet, Hegemonik Erkeklik, Yalı Çapkını
Özet (Çeviri)
Within the patriarchal structure, men establish domination over women and ensure that individuals internalize this domination within the social structure by maintaining it in their daily life practices. A group of men who hold power within the patriarchal social structure legitimize their domination over women and other men through certain structures. Television is one of the most easily accessible mass media. Television contents such as TV series, commercials, game shows, etc. convey certain messages to the audience. These contents contain certain codes related to patriarchal ideology and are presented as fictions that the dominant discourse wants to convey. Therefore, TV series are in an important position to analyze power and gender relations in society. The aim of this study is to reveal the gendered power relations through the ways in which gender and hegemonic masculinity norms created within the patriarchal structure are reflected in everyday life in the series by examining the series“Yali Çapkını”. The codes of gender and hegemonic masculinity in the series were categorized thematically, the discourses of the characters in the series were examined through discourse analysis method and masculine discourses were interpreted under various categories. In the series, cultural norms and forms of masculinity glorified within patriarchal ideology are frequently included. The male and female characters in the series are under the hegemony of the oldest and most powerful man. This hegemony is presented in accordance with hegemonic masculinity. The fact that all women in the series are under male hegemony, that older and rich men dominate younger and rich men, that younger men dominate poorer men, that boss men dominate working men, shows that popular content in the media is constructed within the framework of patriarchal ideology. KEYWORDS: Patriarchal Structure, Gender, Hegemonic Masculinity, Yalı Çapkını.