Bazı özel matrisler ve cebirsel özellikleri
Some special matrices and algebraic properties
- Tez No: 852867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lineer cebirde, karesel matris, köşegen matris, birim matris, üçgensel matris ve simetrik matrisler temel matrislerdir. Bu matrislerin dışında bazı özel matrisler de bulunmaktadır. Bu tezde, özellikle önemli uygulama alanlarına sahip olan özel matrislerden; Alterne matrislerden Vandermonde ve Moore matrisleri, anti-diagonal matris, band matrisi, Toeplitz matrisi, Boolean matrisleri, bi-simetrik matris, Cauchy matrisi, Hankel matrisi, Frobenius matrisi, Hessenberg matrisi, Walsh matrisi, Hadamard matrisi ve Hollow matrisi tanıtılmış, bu matrislerin uygulama alanları ve bu matrislerin oluşturdukları kümelerin cebirsel özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In linear algebra, square matrices, diagonal matrices, identity matrices, triangular matrices, and symmetric matrices are fundamental matrices. Apart from these matrices, there are also some special matrices.In this thesis, special matrices with particularly important applicatios are introduced, including alternate matrices such as Vandermonde and Moore matrices, anti-diagonal matrices, band matrices, Toeplitz matrices, Boolean matrices, bi-symmetric matrices, Cauchy matrices, Hankel matrices, Frobenius matrices, Hessenberg matrices, Walsh matrices, Hadamard matrices, and Hollow matrices. The application areas of these matrices and the algebraic properties of the sets formed by these matrices are given.