Life cycle cost analysis in defense systems acquisition: A life cycle cost model application
Savunma sistemleri tedarikinde ömür devir maliyeti analizi: Bir ömür devir maliyet modeli uygulaması
  1. Tez No: 85288
  2. Yazar: MUSTAFA İSMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARANSEL ATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Savunma sistemlerinin alımını müteakip yapılan işletme ve lojistik destek harcamaları, çoğunlukla satın alma maliyetine yaklaşmakta, bazen de bu değeri geçmektedir. Bu yüzden, savunma sistemleri tedarikinde alternatifler değerlendirilirken, satın alma maliyeti yerine sistemin omur devir maliyeti düşünülmelidir. Bir sistemin ömür devir maliyeti; satın alma, işletme, lojistik destek ve envanterden çıkarma maliyetlerinin toplamıdır. Ömür devir maliyetinin en önemli kısmım işletme ve destek maliyeleri teşkil etmektedir. Sistemlerin ömür boyunca oluşturacakları maliyet profilleri çoğunlukla, tasarım aşamasında alman karalarla belirlenmektedir.Bu çalışmada, sistemlerin 5mür yıllan boyunca üretecekleri toplam maliyeti kontrol ve minimize etmek için ömür devir aşamalarının her safhasında yapılması gerekenler açıklanmıştır.Burada maliyet kavramı, diğer performans parametreleri ile eşit olarak değerlendirilerek, anı çizilmiştir. Ömür devir maliyet değerinin elde edilmesi için, bir maliyet analiz metodolojisi sunulmaktadır. Bu metodoloji uygulanırken maliyet çözümleme yapısının elemanların tahmin edilebilmesi için gerekli dört adet maliyet tahmin yöntemi açıklanmıştır. Bunlar; uzman görüşü, benzetim, endüstri mühendisliği ve parametrik analiz yöntemleridir. Ömür devir maliyet modelleri bahsedilen maliyet analizlerinin yapılmasını kolaylaştırırlar. Bu tezde de, tanımlatılmış; üretim ve dağıtım, işletme ve destek, ve eğitim kavramları altında çalışan bir ömür devir maliyet modeli ve uygulaması sunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The amount of costs incurred for operation and logistics support of a defense system mostly reaches to or exceeds the cost of acquiring it Therefore the evaluation of acquisition alternatives must consider the life cycle cost of a system rather Ihan its acquisition cost Life cycle cost of a system includes the total cost of acquisition, operation and support of it and men disposing it from out of inventory. The most important portion of life cycle cost is the operation and support cost Decisions made in the early phases of system acquisition process determines the cost profiles of defense systems during their life cycle periods. In order to explain how life cycle costs are controlled and minimized through the system life years; all system life cycle phases are defined with the cost emphasis in mem. Cost emphasis means, considering life cycle cost as a design parameter, which has equal importance with all technical performance measures of the system. A life cost analysis methodology is given to obtain whole cost value of system, incurred through its life years. Four types of cost estimation methods are used in mis analysis to estimate the cost elements in the system's costbreakdown structure. These are expert opinion, analogy method, industrial engineering and parametric analysis. Life cycle cost models facilitates the execution of cost analysis. This study presents a life cycle cost model and an application of it, under defined ^production, construction, operation and training concepts. vu