Temperature and humidity meter
Sıcaklık ve nem ölçer
  1. Tez No: 852876
  2. Yazar: METİN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. NICK DONALDSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University Collage London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, sıcaklık ve nem ölçümünün akıllı bir sensör kullanılarak nasıl yapılabileceğini tartışmaktadır. Bu sensör, Sensirion tarafından üretilen SHT75, çevresel parametreleri izlemek için dağıtılmış gömülü sistemler geliştirmek için idealdir. Bu sensörü kullanarak gerçek çalışma koşullarında bir uygulama eklenmiştir. Bu uygulama, sıcaklık ve nem izleme sistemi olarak bir sistemdir. Sensörle iletişimi düzenlemek ve yönetmek için bir mikrodenetleyici kullanır. Ardından, bu iletişimin fiziksel değerleri Grafik LCD'de sıcaklık için Celsius ve Fahrenheit ve nem ölçümü için Bağıl Nem olarak gösterilir. Çıktı ayrıca sıcaklık ve nem ile paralel olarak değişen bir grafik içerir, görsel kaliteyi ve gözlemi artırmak için. Bu uygulama, kullanıcıların sıcaklık ve nem aralığını kontrol etmelerini sağlayan tüm ısıtma ve soğutma mekanizmalarına uygundur.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses how temperature and humidity can be measured by using an intelligent sensor. This sensor, SHT75, is produced by Sensirion and it is ideal for developing distributed embedded systems for monitoring environmental parameters. An application using this sensor is added to submit SHT75 in real working conditions. This application is a system for monitoring temperature and humidity. It uses a microcontroller to organize and manage the communication with the sensor. Then the physical values of this communication are shown on a graphic LCD as Celsius and Fahrenheit for temperature and Relative Humidity for humidity measurement. The output also includes a graph changing in parallel with temperature and humidity to increase the visual quality and observation. This application is applicable to all of the heating and cooling mechanisms that enable users to control the temperature and humidity range.