Savunma sistemleri tedariğinde ömür devri maliyet sürecinin maliyet risk analizi
Cost list analysis of life cycle cost process in the procurement of defense systems
- Tez No: 130325
- Danışmanlar: DR. METE DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışma savunma sistemlerinin tedarik kararları verilmesi sürecinde ömür devri maliyet yaklaşımı konusunu incelemek ve ömür devri boyunca gelecekle ilgili belirsizliği modellemek maksadıyla ömür devri maliyet analizi aşamasında simülasyon yöntemi ile maliyet analizinin etkinliğini araştırmak ve mevcut kullanılan analiz yöntemi ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada öncelikle sistem tedarik süreci, savunma tedarikinde maliyet etkinliğin öneminden ve sistem tedarikinde bir karar alma yöntemi olarak ömür devri maliyeti yaklaşımından bahsedilmiştir. Daha sonra sırasıyla ömür devri maliyetinin tarihsel gelişimi, ömür devri maliyet modeli, ömür devri maliyet analizi ve aşamaları, iyi bir ömür devri maliyet analizinin karakteristiği kuvvetli ve zayıf tarafları ve risk altında karar verme konuları incelenmiştir. Müteakiben risk altında karar verme ve belirsizliğin modellenmesi amacıyla simülasyon yöntemi ile maliyet analizi konusu incelenmiş ve yazında bu konuda daha önce yapılmış bazı çalışmalar sunulmuştur. Uygulama aşamasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda konuşlu bir birlik model alınarak, bir hafif silah tedarikinde ömür devri maliyet analizi uygulaması yapılmıştır. Ömür devri maliyeti önce deterministik yöntemle hesaplanmış ve duyarlılık analizi yapılarak bugünkü değerin hangi alt maliyetin değişimine karşı daha hassas olduğu tespit edilmiştir. Daha sonraki süreçte simülasyon analizi ile ömür devri maliyeti hesaplanmıştır. Simülasyon analizinde ömür devri maliyetinin stokastik değişkenlerinin değerleri rastgele sayıları kullanan monte carlo simülasyonu ile yaratılmış ve bu değerlerin kullanılması ile nakit akımları hesaplanarak net bugünkü değerle ilgili simülasyonun tekrar sayısı kadar gözlem değeri elde edilmiştir.Sonuç olarak simülasyon yöntemi ile elde edilen net bugünkü değerin ortalamasının güven aralığı bulunmuş ve deterministik yöntemle hesaplanan bugünkü değerin bu aralığa eşit veya farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Duyarlılık analizi yapılarak çıktı değişkeni olan bugünkü değere en fazla etki eden maliyet kalemi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate life cycle cost analysis as a decision tool in military systems acquisition and to utilize Monte carlo simulation to analyse risk. The main aim is to compare determistic results with those of obtained in simulation analysis. In this study, first of all, military systems acquisition process and the importance of life cycle cost analysis in this process is examined. With this regard, the historic developments of life cycle cost model, cost breakdown, structure.characteristics of a sound life cycle cost analysis and risks in this analysis are investigated. Then, Monte carlo simulation, which is a useful tool in risk analysis is examined. In the implemention, Monte carlo simulation is applied to the procurement of a light gun which will be used in the land forces. First, life cycle cost analysis is applied by using deterministic model then a sensitivity analysis is done to determine the important variables. After the sensitivity analysis, Monte carlo simulation model in which stochastic variables are represented by probability distributions is applied. The output variable of the simulation analysis is the probability distribution of the present value of the life cycle cost. As a result, it was found that, Monte carlo simulation made it easier to see the risks inherent in the analysis. Ill