Learning and innovation skills of the 21st century skills: Reflections from the field of teacher education
21. yüzyıl öğrenme ve inovasyon becerileri: Öğretmen eğitimi alanından yansımalar
- Tez No: 852883
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Eğitimin değişen ve gelişen durumuna ve 21. yüzyıl becerilerinin artan önemine yanıt olarak, bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmen adaylarının 4C (eleştirel düşünme, iş birliği, iletişim ve yaratıcılık) hakkındaki görüşlerini ve öğretim uygulamalarını araştırmaktadır. Ayrıca, bu çalışma, öğretmen eğitimcilerinin ve Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği eğitim programının öğretmen adaylarının bu becerilerinin gelişimine katkısını değerlendirmektedir. Bu çalışmada, açıklayıcı ardışık karma yöntem tasarımı kullanılarak önce bir anket aracılığıyla Türkiye'deki 57 İngilizce öğretmenliği programındaki dördüncü sınıf öğrencilerinden nicel veriler toplanmıştır. Nitel aşama için ise, çeşitli İngilizce öğretmenliği programlarını temsil eden sekiz öğretmen adayı ve beş öğretmen eğitimcisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ardından, 2018 ile 2022 arasındaki İngilizce öğretmenliği programı müfredatının ve ilgili resmi belgelerin belge analizi yapılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının öğrenme ve inovasyon becerilerini kazanma ve uygulama konusundaki olumlu görüşleri ortaya koymuş, ancak bulgularda cinsiyet, GPA ve aldıkları derslere bağlı olarak farklılıklar gözlenmiştir. Bu olumlu görüşlere katkıda bulunan faktörler arasında kişisel çabalar, becerilerin derslere entegrasyonu ve akademik destek sıralanmıştır. Öğretmen eğitimcileri de bu becerilerin önemini kabul etmiş olmalarının yanında net bir mesleki gelişim desteğinin eksikliği ve kendi başlarına öğrenmeye yönelmek zorunda kalma noktalarını dile getirmişlerdir. Belge analizinin sonuçları ise toplumsal değişimlere, teknolojik ilerlemelere ve beceri gelişimine katkı sağlamak için öğretmen eğitimi programlarında sahip olunması gereken çağdaş bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma ve bulguları Türkiye'deki İngilizce öğretmen eğitimi konusunda sürekli güncellenmesi gereken programların çağın gereklilikleri ile uyumlu olması zorunluluğunu vurgulayarak, araştırmacılar ve politika yapıcıları için değerli katkılar sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Öğrenme ve inovasyon becerileri, 21. yüzyıl becerileri, öğretmen eğitimcisi, öğretmen adayı, İngilizce öğretmenliği eğitim programı.
Özet (Çeviri)
In response to the evolving landscape of education and the increasing importance of 21st century skills, this study investigates the views and teaching practices of English Language Student Teachers (ELSTs) in Türkiye regarding the 4Cs (critical thinking, collaboration, communication, and creativity). Moreover, the study assesses the contribution of teacher educators and the existing second language teacher education program in Türkiye to the development of these skills among ELSTs. Employing an explanatory sequential mixed methods design, this study first conducted quantitative research through a questionnaire administered to fourth-year student teachers from 57 English Language Teacher Education (ELTE) programs in Türkiye. For the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with eight student teachers and five teacher educators representing various ELTE programs. Then, a document analysis of the ELTE curriculum from 2018 to 2022 and relevant official documents was performed. Findings revealed positive views from student teachers regarding their acquisition and implementation of learning and innovation skills with differences observed based on gender, GPA, and courses they took. Factors contributing to this positivity included personal efforts, skill integration in courses, and academic support. Teacher educators also acknowledged the significance of these skills but reported a lack of explicit training and reliance on self-directed learning. Document analysis revealed the need for a contemporary approach in teacher education programs to address societal changes, technological advancements, and effective skill development. The findings provide valuable insights into English language teacher education in Türkiye, emphasizing the need for continuous program improvements aligned with contemporary demands. Researchers and policymakers can use these implications to shape the ongoing development of English language teacher education in Türkiye. Keywords : Learning and innovation skills, 21st century skills, teacher educator, student teacher, English language teacher education program.