Mevsimlik göç ve sivil toplum ilişkisi: Sivil toplum kuruluşlarının mevsimlik tarım işçisi ailelere yönelik faaliyetlerinin incelenmesi
Seasonal migration and civil society relationship: Examining the activities of non-governmental organizations towards seasonal agricultural worker families
- Tez No: 852947
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın temel amacı; mevsimlik göç ve sivil toplum ilişkisinde sivil toplum kuruluşlarının mevsimlik tarım işçisi ailelere yönelik faaliyetlerinin incelenmesidir. Temel amaç doğrultusunda araştırmada“mevsimlik göç eden bireylere yönelik olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışan yetkililerin, mevsimlik tarım işçisi olan ailelere yönelik faaliyetleri konusundaki görüşleri nedir”sorusuna cevap aranmıştır. Bu araştırma; nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim çalışması deseniyle yapılmıştır. Çalışma grubunu sivil toplum kuruluşlarında çalışan bireyler oluşturmaktadır (N=15). Çalışmanın gerçekleştirileceği sivil toplum kuruluşlarının belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun veya elverişlilik (convenience) örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ülkemizde mevsimlik tarım işçileri ile ilgili faaliyetler yürüten; Pikolo Derneği, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Sen Değerlisin Derneği, Kalkınma Atölyesi, Kızılay, Yerelden Kalkınma Derneği ve Genç Hayat Vakfı oluşturmuştur ve bu sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında elde edilen nitel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Çalışma grubundakilerin verdikleri yanıtlar farklı zamanlarda birkaç kez kontrol edilmek suretiyle taslak kod ve temalar oluşturulmuştur. İki kodlayıcının oluşturduğu kodlar güvenirliği sağlamak amacıyla karşılaştırılmıştır. Araştırmanın dış geçerliğini sağlayabilmek için ise, araştırmanın yöntem bölümünde; veri toplama sürecinde kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme formunun nasıl geliştirildiği, araştırmanın metodu, çalışma grubu ve özellikleri ve uygulama süreci ayrıntılı bir biçimde tanımlanmıştır. Çalışma sonunda mevsimlik tarım işçilerinin temel sorunları sınıflandırılmış, her soruna yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Mevsimlik göç, sivil toplum kuruluşları, mevsimlik tarım işçisi, aile danışmanlığı
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is; It is an examination of the activities of non-governmental organizations towards seasonal agricultural worker families in the relationship between seasonal migration and civil society. In line with the main purpose, the research sought an answer to the question“What are the opinions of officials working in non-governmental organizations regarding the activities of seasonal agricultural worker families towards seasonal migrant individuals?”This research; It was conducted with the phenomenology study design, which is one of the qualitative research methods. The study group consists of individuals working in non-governmental organizations (N = 14). Convenience or convenience sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the non-governmental organizations where the study would be carried out. The study group of the research consists of people who carry out activities related to seasonal agricultural workers in our country; It was composed of employees of Pikolo Association, International Labor Organization (ILO), You Are Valuable Association, Development Workshop, Red Crescent, Local Development Association and Genç Hayat Foundation, and interviews were held with employees of these non-governmental organizations. Content analysis technique was applied to evaluate the qualitative data obtained within the scope of this study. Draft codes and themes were created by checking the answers given by the participants in the study group several times at different times. The codes created by the two coders were compared to ensure reliability. In order to ensure the external validity of the research, in the method section of the research; How the semi-structured interview form used in the data collection process was developed, the research method, the study group and its characteristics, and the application process are described in detail. At the end of the study, the main problems of seasonal agricultural workers were classified and solution suggestions were developed for each problem Keywords Seasonal migration, non-governmental organizations, seasonal agricultural worker, family counseling