Su analiz verisinin hisse ispatına dayalı blok zincir ağında ödüllendirilmesi
Rewarding water analysis data in proof of stake blockchain network
  1. Tez No: 852966
  2. Yazar: BATUHAN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bireylerin kendi sağlıklarından doğrudan sorumlu olmaları ile birlikte aynı zamanda toplumsal bir sorumlulukları bulunmaktadır. Bireyler, kendi sağlıklarını korurken etraflarındaki insanların da sağlığını düşünmelidirler. Toplum sağlığı, bireylerin sağlık davranışlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Canlı sağlığını doğrudan etkileyen bazı çevresel faktörler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de sudur. Hayati olayların sağlıklı devamı için su tehlikeli bir taşıyıcı haline gelebilir. Elverişsiz altyapıya sahip bölgelerdeki kirli su kaynakları, zararlı kimyasallar ve hastalık yapıcı küçük organizmalar içererek sağlık riski taşımaktadır. Suyun kaynağından tüketildiği aşamaya kadar sağlıklı bir şekilde taşınması önem arz etmektedir. Suyun tüketim noktasında analiz edilmesi ve içindeki toplam çözünmüş madde (Total Dissolved Solids, TDS) miktarının belirlenmesi, suyun yolculuğu sırasında yaşayabileceği olumsuzlukların tespitinde büyük rol oynamaktadır. Suyun tüketim noktasında, yaygın ve sürdürülebilir bir şekilde analiz edilmesi ve çevresi ile paylaşması için bir teşvik sistemi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, suda çözünmüş maddelerin toplam miktarının son tüketiciye ulaştığı noktada tespit edilmesi için bir teşvik sistemi kurmaktır. Tüketici tarafından sağlanan su verileri karşılığında enerji tasarrufu sağlayan hisse ispatına dayalı (Proof of Stake, POS) Algorand blokzincir ağında üretilen WTDS adlı tokenler dağıtılmaktadır. Bu token dağıtımı ile teşvik edilen tüketiciler hem kendileri için hem de çevresindeki diğer bireyler için fayda sağlamaktadır. Bu amaçla TDS Metre ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) cihazı ile su analiz verileri konum bazlı olarak sunucuya aktarılır. Aktarımı sağlanan veriler karşılığında oyna kazan (Play to Earn, P2E) modelinin alt modeli olan hareket et kazan (Move to Earn, M2E) modeli ile WTDS token kazancı sağlanır. Üretimi sağlanan 10 milyar WTDS tokeninin %80'i 25 yıl boyunca dağıtılacak şekilde planlanmıştır. Günlük 876.712 WTDS token gün sonunda saatlik veri gönderen cihazların bağlı olduğu hesaplara aktarılır. Kullanıcı, elde ettiği su analiz verilerine ve bu veriler karşılığında elde ettiği kazanımlara mobil uygulama arayüzü üzerinden erişebilir. Konum bazlı alınan bu veriler çevrede yaşayan insanlara sunulan mobil uygulama arayüzü üzerinden uyarı sistemi olarak haberdar olmaları ile toplum sağlığı sağlanmıştır. Bu çalışmada TDS verisi toplama işlemi NodeMCU ve TDS metre ile, coğrafi bilgi sistemi temelli sunucu uygulaması SpringBoot ile, cihaz sahibi kullanıcı mobil uygulaması ve uyarı sistemi Flutter ile gerçekleştirilmiş ve TDS verisi sağlayan kullanıcılar Algorand ağında WTDS tokenleri ile ödüllendirilerek başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While individuals are directly responsible for their own health, they also have a social duty. Individuals should consider the burden of the people around them while protecting their own health. Rules for revealing public health as a result of individuals' health uses. There are some control factors in watching live broadcasts directly. one is water. Water can be a dangerous ship owner for the health of vital troops. Polluted water resources owned by those with unsuitable infrastructure pose health risks by containing harmful chemicals and small disease-causing organisms. It is important to transport water in a healthy way from the source to the stage where it is consumed. Analyzing the consumption of water and determining the total dissolved matter (TDS) size can play a major role in determining the adverse effects it may experience during water travel. An incentive system is required for the widespread and sustainable analysis of the use of water and its sharing with the Environment. The purpose of this use is to create an incentive system to determine the total dimensions of the products dissolved in water at the point of reaching the end consumer. The tokens called WTDS are distributed on the Proof-of-stake (POS) Algorand blockchain network, which saves energy consumption by consumer-acquired water data. This is for the benefit of the dwellings promoted by token distribution, both for themselves and for other creatures. For this purpose, water analysis data is transferred to the server on the basis of location with TDS Meter and Internet of Things (IoT) device. Information on transfer resources. Providing WTDS token transfer with the M2E model, which is the sub-model of the P2E model. Of the 10 billion WTDS tokens produced, 80% is planned to be distributed over 25 years. Daily 876,712 WTDS tokens are activated at the end of the day and transferred to the accounts they are connected to the devices sending data. The user accesses the water analysis and the information obtained from these data via the mobile application interface. This information, based on location, is for public health, which is informed as a warning system via the mobile application screen provided by the people living in the vicinity. TDS data collection process away from this situation was carried out with NodeMCU and TDS meter, with SpringBoot, the traveler information system-based server application, with the device owner mobile application and the alert system Flutter, and the users who provided TDS data were rewarded with WTDS tokens in the Algorand network.