Eurygaster integriceps put (heteroptera: scutelleridae)'in fosfolipit ve triaçilgliserol fraksiyonlarındaki yağ asiti içeriği
The Fatty acid composition of sunn pest eurygaster integriceps put (heteroptera: scutelleridae) in phospholipid and tryacylgliserol fractions
- Tez No: 85298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Süne E.integriceps'm yumurta, nimf, ergin, diapozlu ve diapozsuz ergin gibi değişik gelişim evrelerinin, fraksiyonlanmış yağ asidi içerikleri ile böcekteki yağ asitlerinin yüzde dağılımına doğal besinin etkisi araştırıldı. Analizlenen fosfoliprt ve triaçilgliserol fraksiyonlarında palmitik, oleik ve linoleik asitler yüzde dağılımda en fazla miktarda bulundular. Palmitoleik asit miktarı ise özellikle triaçilgliserol fraksiyonunda denenen birçok böcek türlerine oranla her gelişim evresinde yüksek oranda saptandı. Eikosanoidlerin öncül maddeleri olan eikosatrienoik asit, arakidonik asit ve eikosapentaenolk asit az miktarda da olsa, nimfler ile diapozlu ve diapozsuz erginlerin sadece fosfoliprt fraksiyonunda tespit edildi. Ayrıca analizlerde 15:0 ile 17:0 gibi tek karbonlu yağ asitleri ile iavrik, milistik, stearik, a ve y linolenik asitler ile 20:1, 20:2n-6 gibi yağ asitleri de tespit edildiler. Yumurta, nimf ve erginlerin fosfoliprt ve triaçilgliserol yağ asidi yüzdeleri kantitatif olarak farklı bulundu. Erginlerin her iki bireyinin fosfolipitlerinde milistik ve palmitik asitin nimflere oranla azaldığı, oleik ve linoleik asitlerin ise arttığı tespit edildi. Yumurtanın triaçilgliserol fraksiyonunda nimf ve erginlere oranla İavrik ve milistik asitler yüksek, linoleik asit ise daha düşük oranda bulundu. Diapoz evresinde her iki bireyde fosfoliprt fraksiyonunda palmitik, palmitoleik ve oleik asit miktarı önemli ölçüde arttı. Buna karşılık linoleik asit yüzdesinde düşme saptandı. Diapozlu evrede, her iki bireyin triaçilgliserol fraksiyonunda linoleik asit azaldı. Diapozlu erkek bireylerde oleik asit yüzdesi arttı. Doğal besinin, böceğin yağ asidi dağılımına önemli bir etkide bulunmadığı, nimfierin özellikle triaçilgliserol fraksiyonunda yüksek değerde bulunan palmitoleik asidin besinden gelmediği saptandı.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, fractionated fatty acid compositions of various development stages of sunn pest Eurygaster integrlceps, such as eggs, nymph, adult, diapausing and non-diapausing and also the effect of food on percentages of fatty acids of insect were investigated. The analysis of fatty acid composition of insect showed that palmitic, oleic, linoieic acids were found to be major fatty acids in phospholipid and triacylgliserol fractions. Palmitoleic acid was detected at higher levels, particularly in tri a cy I glycerol, in every stages of development compared to levels in most insects studied so far. Trace amounts of eicosanoid-precursor eicosatrienoic, arachidonik and eicosapentaenoic acids were detected only in phospholipid of nymphs and diapausing and non-diapausing adults. In addition, our analyses showed the presence of lauric, myristic, stearic, a and y linolenic acids and 20:1, 20:2n-6 and odd-chain 15:0, 17:0. Fatty acid compositions in phospholipid and triacylgliserol were quantitatively different for all developmental stages such as egg, nymph and adult. Myristic and palmitic acids were decreased whereas oleic and linoieic acids were increased in the phospholipid of both sexes of adults, compared to nymphs. The levels of palmitic, palmitoleic and oleic acids were significatiy increased whereas linoieic acid was decreased in the diapausing stage. The levels of linoieic acid was decreased in the triacylgliserol of both sexes in diapausing stage and the levels of oleic acid was increased in diapausing males. Food did not contribute to profil of fatty acid of sunn pest. There was no any relation between high levels of palmitoleic acid in insect and food ingested. iCYÛKSEKÖGii