Evli kadınlara yönelik psikolojik şiddetin aile bütünlük duygusu ve evlilik doyumuna etkisi: Konya örneği
The effect of psychological violence against married women on sense of family coherence and marital satisfaction: The case of Konya
  1. Tez No: 852983
  2. Yazar: EMİNE MADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA KÜÇÜKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Konya ilinde ikamet eden kadınlara yönelik psikolojik şiddetin, aile bütünlük duygusu ve evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada nicel araştırma yönteminin ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Konya ilinde ikamet eden 18-65 yaş arasındaki evli kadınlar oluşturmuştur. Verilerin toplanması için“Kişisel Bilgi Formu”,“Kadınlara Yönelik Psikolojik Şiddet Ölçeği”,“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği”ve“Evlilik Yaşamı Ölçeği”kullanılarak anket formu oluşturulmuştur. Örneklemin belirlenmesinde gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmış olup veriler online ve yüz yüze olmak üzere iki farklı şekilde toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini 311'i online, 79'u yüz yüze olmak üzere 390 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmanın yürütülmesi ve verilerin toplanması sürecinde gerekli kurum izinleri alınmış ve çalışmaya katılımda gönüllük esas alınarak katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu sunulmuştur. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS Statistics 24 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma değerlerine yer verilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerde gruplar arası farkı belirlemek için parametrik testlerden T testi ve ANOVA testi; normal dağılım göstermeyen değişkenlerin analizinde ise non-parametrik testlerden Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesi için normal dağlım gösteren değişkenler için Pearson Korelasyon analizi, normal dağılım göstermeyen değişkenler için Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenin, bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla da basit doğrusal regresyon analizinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre kadınlara yönelik psikolojik şiddet ile aile bütünlük duygusu arasında orta düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilirken, benzer şekilde evlilik doyumu ile arasında orta düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kadınlara yönelik psikolojik şiddetin, aile bütünlük duygusu ve evlilik doyumunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu, aile bütünlük duygusunu %30 düzeyinde ve evlilik doyumunu %37 düzeyinde açıkladığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular literatür kapsamında değerlendirilmiş olup çalışmamızda kadınlara yönelik psikolojik şiddetin mikro, mezzo ve makro düzeylerde önlenmesi için sosyal hizmet uygulayıcılarına ve politika yapıcılara ve psikolojik şiddet konusunda derinlemesine çalışmalar yapılması için araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between psychological violence against women residing in Konya province and sense of family integrity and marital satisfaction. In this context, the relational trama model of quantitative research method was used in the study. The population of the study consisted of married women between the ages of 18-65 residing in Konya province. In order to collect the data, a questionnaire form was created by using“Personal Information Form”,“Psychological Violence Against Women Scale”,“Sense of Family Coherence Scale”and“Marital Life Scale”. Random sampling method was used to determine the sample and the data were collected in two different ways, online and face-to-face. The sample of the study consisted of 390 participants, 311 online and 79 face-to-face. In the process of conducting the study and collecting the data, the necessary institutional permissions were obtained and an Informed Consent Form was presented to the participants on the basis of voluntary participation in the study. The analysis of the data was carried out using SPSS Statistics 24 programme in computer environment. In the study, number, percentage, mean and standard deviation values were used as descriptive statistical methods. T test and ANOVA test, which are parametric tests, were used to determine the difference between groups in variables with normal distribution; Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis test, which are non-parametric tests, were used to analyse variables that did not show normal distribution. In order to determine the relationship between two variables, Pearson Correlation analysis was used for normally distributed variables and Spearman Correlation analysis was used for non-normally distributed variables. Simple linear regression analysis was used to determine the effect of the independent variable on the dependent variables. According to the results obtained in the study, while a moderate negative significant relationship was found between psychological violence against women and sense of family coherence, similarly, a moderate negative significant relationship was found between psychological violence against women and marital satisfaction. Psychological violence against women was found to be a significant predictor of sense of family coherence and marital satisfaction, explaining sense of family coherence at the level of 30% and marital satisfaction at the level of 37%. The findings obtained were evaluated within the scope of the literature and in our study, suggestions for social service practitioners and policy makers to prevent psychological violence against women at micro, mezzo and macro levels and for researchers to conduct in-depth studies on psychological violence were included.