Etlik piliçlerde rasyona farklı seviyelerde arpa ve filizlendirilmiş arpa ilavesinin performans, karkas özellikleri, et kalitesi ve serum parametrelerine etkisi
Effects of an addition of different levels barley and germinated barley to diets on performance, carcass traits, meat quality and serum parameters in broilers
  1. Tez No: 853005
  2. Yazar: ABDULQADER ADNAN QADER AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerde farklı seviyelerde arpa ve filizlendirilmiş arpa içeren rasyonların performans, karkas özellikleri, et kalitesi, jejunum histomorfolojisi ve ince bağırsak viskozitesine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, günlük yaşta, karışık cinsiyette toplam 400 adet etlik civciv (Ross 308) kullanılmıştır. Çalışma 2 x 4 tesadüf parselleri faktöriyel deneme planına göre 8 muamele grubunda 5 tekerrürlü olarak 40 alt grupta yürütülmüştür. Her bir muamele grubunda 50 adet civciv bulunmaktadır. Denemede sırasıyla kontrol (Mısır-soya fasulyesi küspesine dayalı) ve %15, 30 ve 45 seviyelerinde normal ve filizlendirilmiş arpa içeren 8 farklı rasyon kullanılmıştır. Hayvanlar başlatma (0-10.gün), geliştirme (11-24.gün) ve bitirme (25-42.gün) dönemlerinde önerilen (Aviagen, 2019) besin madde ihtiyaçlarına göre hazırlanmış rasyonlarla yemlenmişlerdir. Çalışma 6 hafta sürmüş ve deneme süresince yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Deneme sonu itibariyle canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem tüketimi rasyon arpa seviyelerinden önemli seviyede etkilenmiş ve %45 arpa içeren rasyonlarla beslenen grupta kontrol ve %15 arpa içeren gruplardan daha düşük olmuştur (P0.05). Soğuk karkas randımanı, göğüs+sırt ve but oranı önemli seviyede değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of diets containing different levels of barley and germinated barley on performance, carcass characteristics, meat quality, jejunum histomorphology and small intestine viscosity in broilers. A total of 400 mixed-sex broiler chickens (Ross 308) were used in the study. The study was carried out in 40 subgroups with 5 replicates in 8 treatment groups according to the 2 x 4 randomized factorial experiment design. 50 chicks were placed in each treatment group. Eight different diets were used in the experiment, containing control (based on maize-soybean meal) and normal and germinated barley at 15, 30 and 45% levels, respectively. Animals were fed with diets prepared according to the recommended (Aviagen, 2019) nutrient needs during the starter (days 0-10), grower (days 11-24) and finisher (days 25-42) periods. The study lasted for 6 weeks and feed and water were given ad-libitum throughout the experiment. At the end of the experiment, body weight, body weight gain and feed intake were significantly affected by the diet barley levels and were lower in the group fed with diets containing 45% barley than in the control and 15% barley groups (P0.05). The cold carcass yield, breast+back and thigh ratio did not change significantly.