Zerdeçal kökü tozunun etlik piliçlerde performans, kesim, bazı kan parametreleri ve ince bağırsak mikroflorası ile doku tbars ve yağ asidi kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of tumeric powder (Curcuma longa) supplementation at different levels into diets of broilers on performance, slaughter, some blood parameters, microflora of small intestinal, tbars and fatty acids composition of muscles in broilers
  1. Tez No: 361201
  2. Yazar: HİLAL ÜRÜŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma etlik piliç rasyonlarına farklı seviyelerde zerdeçal kökü tozu (0, 2, 4, 6, 8, 10 g/ kg) ve antibiyotik (klortetrasiklin, 10 mg/kg) ilavesinin peformans, bazı kan parametreleri, ince bağırsak mikroflorası ile but ve göğüs eti dokularında raf ömrü ve yağ asidi kompozisyonu üzerine etkisini tespit etmek amacı ile yürütülmüştür. Çalışmada bir günlük yaşta yarısı erkek yarısı dişi olmak üzere toplam 350 adet Ross-308 etlik civciv, her biri beş tekerrürden oluşan yedi gruba ayrılmıştır. Deneme sonunda rasyona 10 g/kg zerdeçal kökü tozu ilavesinin yem tüketimini önemli derecede düşürdüğü bulunmuştur. Aynı zamanda rasyona 2 g/kg zerdeçal kökü tozu ilavesinin yemden yararlanma oranını önemli derecede iyileştirdiği tespit edilmiştir. Karkas randımanı, kalp ve karaciğer ağırlıkları ve bazı kan plazma özellikleri bakımından gruplar arasında önemli bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Bazal yeme 4, 6 ve 8 g/kg zerdeçal kökü tozu ilavesi but etlerinde TBARS değerlerini önemli derecede düşürmüştür. Bazal yeme 2 g/kg zerdeçal kökü tozu ilave edilen grupta laktik asit bakteri sayısı diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. En yüksek E. coli içeriği kontrol grubu ile rasyona 10 mg/kg antibiyotik ilave edilen gruplarda görülürken, en düşük E.coli içeriği rasyona 6, 8 ve 10 g/kg zerdeçal kökü tozu ilave edilen gruplarda saptanmıştır. Rasyona 4 g/kg zerdeçal tozu ilavesinin etlik piliçlerin göğüs etlerindeki DHA (22:6n3), SFA ve toplam omega 3 yağ asidi oranını artırdığı gözlenmiştir. But etindeki DHA ve SFA 2 g/kg zerdeçal kökü tozu ilavesiyle önemli oranda artmıştır. Sonuç olarak, zerdeçal kökü tozunun 10 g/kg seviyesi dışında diğer seviyelerinin performans değerleri, doku yağ asit kompozisyonu, bağırsak mikroflorası ve etin raf ömrü (TBARS) üzerine olumlu etkileri saptanmıştır. Ancak ticari et tavukçuluğu açısından önemli bir kriter olan yemden yaralanma değerini çok önemli derecede iyileştirdiği için zerdeçal kökü tozunun 2 g/kg seviyesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to investigate the effects of turmeric powder supplementation at different levels (0, 2, 4, 6, 8 and 10 g/kg) and antibiotic (10 mg/kg) into diets of broilers on performance, some blood parameters and intestinal microflora, thiobarbituric acid reactive substans (TBARS) and fatty acid composition of in leg and breast muscle. A total of 350 broiler chicks (175 male and 175 female) Ross-308, at 1day of age, were allocated seven dietary treatments (5 replicate each). It was found that 10 mg/kg turmeric powder supplementation reduced the values feed intake end of the experiment. Also the diet supplemented with 2 g/kg turmeric powder significantly improved feed conversion rate. The supplementation of turmeric powder did not affect on carcass yield, weight of hearth and liver, some blood parameters. Supplementation of 4, 6 and 8 g/kg of turmeric powder decreased TBARS values in leg muscles. The group fed on the 2 g/kg turmeric powder diet had higher lactic acid bacteria count than other groups. While the maximum number of E. coli were observed in the control group and 10 mg/kg antibiotic added group, the minimum E. coli count were determined from the groups with 6, 8 and 10 g/kg turmeric powder. The addition of 4 g/kg turmeric powder to the basal diet increased DHA, SFA and omega 3 of breast muscle. DHA and SFA were increased by dietary 2 g/kg turmeric powder in leg muscle. As a result, it was observed that there were positive effects on performance values, tissue fatty acid compositions, intestinal microflora and shelf life of meat (TBARS) by adding turmeric powder, as an alternative to antibiotics to the diets of broilers, at all added doses except for 10 g/kg. Finally it is suggested that 2 g/kg turmeric powder should be used as an alternative to antibiotics as it increased feed conversion considering commercial production of broilers.