Benzen birimleri içeren N1N1-disübstitüe 18-crown-6 eter türevlerinin hazırlanması
Preparation of N1N1-disübstitued mono and dibenzo 18-crown-6 ether derivatives
- Tez No: 85301
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL HOŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alkali metaller ve toprak alkali metallerin sıvı-sıvı ekstraksiyonunda, moleküller tanıma proseslerinde sentetik alıcılar ve faz transfer katalizörü olarak yaygınca kullanılan lipofilik karakteri arttırılmış benzen birimleri içeren crown eter türevlerinin hazırlanması amaçlanmıştır. Aza crown eterler oksijenli crown bileşiklerine göre ammonyum tuzları ve geçiş metalleri ile daha iyi kompleks oluşturabilmektedir. Aynı zaamanda crown bileşiklerine benzen sübstitüsyonu yaparak host bileşiğinin organik çözücüdeki çözünürlüğü arttırılmış ve aromatik yapısından dolayı kompleks oluşumu UV spektrometresi ile takip edebilme olanağı sağlanmıştır. Bu nedenle lipofilik karakteri arttırılmış bir seri monobenzo ve dibenzodiaza crown eter türevleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We are interested in the design of derivatives of armed aza crown ethers vith various lipophilic character, which are commonly used in liquid-liquid extraction of alkali metals and alkaline earth metals, as phase transfer catalysts and also have important uses as synthetic receptors in molecular recognition processes and, in some cases, their anion complexation properties are similar to those in certain biological systems. They show an enhanced complexing ability for ammonium salts and for transition metal ions over the all-oxygen crown compounds. For these reasons we have prepared a series of monobenzo diaza and dibenzo diaza crown ethers with various lipophilic charecter.