Kum darı'da (Panicum miliaceum L.) farklı tohum miktarı uygulamasının ot ve tane verimine etkisi
The effect of different seed amount on grass and grain production in proso millet (Panicum miliaceum L.)
- Tez No: 853028
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma Konya ekolojik koşullarında Selçuk Üniversitesi'ne ait Sarıcalar Uygulama Çiftliğinde, farklı tohumluk miktarlarının kum darı bitkisinde verim ve bazı verim özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Hazırlanan tohum yatağına 2 kg/da, 4 kg/da, 6 kg/da ve 8 kg/da olacak şekilde ekim yapılmıştır. Araştırmada sırasıyla bitki boyu(cm), boğum sayısı(adet), yeşil ot verimi(kg/da), kuru ot verimi(kg/da), tane verimi(kg/da), hasat indeksi(%), bin tane ağırlığı(g) ve hektolitre ağırlığı(kg/hl) konuları incelenmiştir. Araştırma bitkinin ot ve tohum hasat dönemleri dikkate alınarak iki ayrı dönemde değerlendirilmiştir. Kum darı bitkileri yeşil ot hasat olgunluğuna 90 günde, tohum hasat olgunluğuna ise 110 günde ulaşmıştır. Yapılan araştırmada, en yüksek yeşil ot verimi 3,366.7 kg/da, en yüksek kuru ot verimi 1,070 kg/da, tane verimi ise 504.8 kg/da olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Konya ecological conditions at the Sarıcalar Research Station of Selcuk University to determine the effect of different seed amounts on the yield and some yield characteristics of Proso millet. The prepared seed bed was sown at 2 kg/da, 4 kg/da, 6 kg/da and 8 kg/da. Plant height (cm), number of nodes (pcs.), fresh forage yield (kg/ha), hay yield (kg/da), grain yield (kg/da), harvest index (%), thousand grain weight (g) and hectolitre weight (kg/hl) were investigated respectively. The research was evaluated in two separate periods considering harvest perdiods (grass, seed) of the plant. Proso millet plants reached harvest maturity for fresh forage in 90 days and for seed in 110 days. In the study, the highest green grass yield was 3366.7 kg/da, the highest dry grass yield was 1070 kg/da and the grain yield was 504.8 kg/da.