Husserl'in fenomenolojisinde zaman kavramı ve öznelerarasılık
Time concept and intersubjectivity in Husserl's phenomenology
- Tez No: 853031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜÇLÜ ATEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, Husserl'in fenomenolojisinde öznelerarasılık ve zaman bilinci arasındaki ilişkinin nasıl tesis edildiğini incelemeyi hedeflemektedir. Husserl'in zaman bilinci analizi hayattayken yayınladığı dersler ve araştırma elyazmaları üzerinden incelenecek ve zaman bilincindeki temel tartışmalara yer verilecektir. Zaman bilinci ile öznelerarasılık arasındaki ilişki Başkasını deneyimlemek için temel önemde olan Einfühlung ve Paarung kavramları üzerinden irdelenecektir. Başkasını deneyimlediğimizde, zaman bilincinin nasıl bir işlevi olduğu, yeniden üretici edim olan Einfühlung'un zaman bilinciyle nasıl bir ilişkiye sahip olduğu, bellekle zaman bilinci arasında nasıl bir ilişki kurulabileceği ayrıntılı olarak ele alınacak, zaman bilinci ile Başkasını deneyimlemenin somut örnekleri kendini en belirgin dışa vurduğu sahalar olan Sinema ve Psikopatoloji üzerinden gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the relationship between intersubjectivity and time consciousness is constituted in Husserl's phenomenology. Husserl's analysis of time consciousness will be examined through the lectures and research manuscripts he published during his lifetime, and basic discussions on time consciousness will be included. The relationship between time consciousness and intersubjectivity will be studied through the concepts of Einfühlung and Paarung, which are of fundamental importance for intersubjectivity. When experiencing the Other, the function of time consciousness, the relationship of Einfühlung, which is reproductive act, with the time consciousness, the relationship between memory and time consciousness will be examined in detailed way, the concrete examples of the relationship between time consciousness and experiencing Other will be shown through medium of Cinema and Field of Psychopathology in which this relationship manifested itself clearly.