Yelkenliden buharlıya Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de ulaşım: Güzergâh, süre, maliyet
Transportation in the Eastern Mediterranean and Black Sea from sailing ship to steamboat: Route, travel time, passenger's rate
  1. Tez No: 853030
  2. Yazar: OSMAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İŞBİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Buharlı gemi Clermont'un 1807 yılında Hudson Nehri'ndeki başarılı yolculuğu, yüzyıllardır kas gücüne, rüzgâra ve akıntılara dayanan deniz taşımacılığında yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Yelkenli gemilere kıyasla öngörülebilir seyahat sürelerinde, daha güvenli bir şekilde, farklı fiyat ve konfor seçenekleriyle ulaşım imkânı sunarak deniz taşımacılığında köklü bir değişimi beraberinde getiren bu yeni teknolojinin Osmanlı limanlarına ulaşması da uzun sürmemiştir. Nitekim bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nun başta Doğu Akdeniz olmak üzere Karadeniz ve Tuna Nehri'ndeki limanları arasındaki ulaşımın yelkenli ve buharlı gemilerle nasıl gerçekleştirildiği güzergâh, seyahat süresi ve maliyet açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The successful voyage of the steamer Clermont on the Hudson River in 1807 marked the beginning of a new era in maritime transport, which for centuries had relied on muscle power, wind and currents. This new technology, which brought about a radical change in maritime transport by offering transportation in predictable travel times, in a safer manner, and at different prices and comforts compared to sailing ships, did not take long to reach the Ottoman ports, and this thesis comparatively examines how transportation between the ports of the Ottoman Empire, especially in the Eastern Mediterranean, the Black Sea and the Danube River, was carried out with two different technologies in terms of route, travel time and cost.