Türk ceza hukukunda çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of sexual abuse of children in Turkish criminal law
  1. Tez No: 853075
  2. Yazar: ESRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Cinsel istismar çocuk üzerinde sahip olunan güç ve güven ilişkisinden yararlanılarak, genellikle bir yetişkin tarafından cinsel duyguları tatmin etmek amacıyla gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışı ifade etmektedir. Cinsel istismar ortaya çıkarılması en güç ve çocuk üzerinde yıkıcı etkisi en fazla olan istismar türüdür. Cinsel istismar ileriye dönük psikolojik ve fiziksel etkileri sebebiyle yalnızca çocuğu ve aileyi değil, tüm toplumu ilgilendirmektedir. Cinsel istismar hemen hemen tüm toplumlarda hoş karşılanmayan bir davranış biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle devletler hem uluslar arası alanda hem de iç hukuklarında çeşitli düzenlemeler yapma ihtiyacı duymuştur. Bunun sonucu olarak ülkemiz de cinsel istismarı suç olarak kabul etmiştir. Çocukların cinsel istismarı suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun“Kişilere Karşı Suçlar”kısmının“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”bölümünde yer alan 103. maddesinde düzenlenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çocuk ve cinsel istismar kavramlarına ilişkin açıklamalar, uluslararası alanda yer alan düzenlemeler ile çocukların cinsel istismarı suçuna yönelik genel bilgilere yer almıştır. İkinci bölümde, çocukların cinsel istismarı suçunun maddî ve manevî unsurları, suçun nitelikli ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâlleri Yüksek Mahkeme kararları ve doktrinde yer alan görüşler doğrultusunda açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, çocukların cinsel istismarı suçunun özel görünüş biçimleri, muhakeme usûlü ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen diğer suçlar ile karşılaştırılmasına değinilerek çalışmamız neticeye ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexual abuse refers to any sexual behavior performed by an adult to satisfy sexual feelings, taking advantage of the power and trust relationship over the child. Sexual abuse is the most difficult type of abuse to detect and has the most devastating effect on the child. Sexual abuse concerns not only the child and the family but also the entire society due to its long-term psychological and physical effects. Sexual abuse is an unwelcome form of behavior in almost all societies. For this reason, states felt the need to make various regulations both internationally and in their domestic laws. As a result, our country has accepted sexual abuse as a crime. The crime of sexual abuse is addressed in the 103rd article in the“Crimes Against Sexual Immunity”section of the“Crimes Against Persons”section of the New Turkish Penal Code No.5237. Our study consists of three parts. In the first part, explanations about the concepts of child and sexual abuse, international regulations and general information about the crime of sexual abuse of children are included. In the second part, the material and moral elements of the crime of sexual abuse of children, the qualified and aggravated situations of the crime due to its consequences, are explained in line with the Supreme Court decisions and the opinions in the doctrine. In the third part, our study was concluded by touching on the special appearance of the crime of sexual abuse of children, its trial procedure and its comparison with other crimes committed against sexual immunity.