Genç yetişkinlerde duygu düzenleme becerileri ile temel motivasyon kaynakları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between emotion regulation skillsand basic motivation sources in young adults
  1. Tez No: 853076
  2. Yazar: LATİFE İLAYDA ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ERMAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Erikson'un psikososyal gelişim kuramında 20-30/35 yaş arasını kapsayan genç yetişkinlik dönemi, yakınlığa karşı yalıtılmışlık psikososyal kriziyle kendini göstermekte ve yakınlık kimlik kaybı korkusu olmadan başka bir kimlikle kaynaşabilmeyi içerirken, yalıtılmışlık zıt uçta bulunmayı içermektedir. Genç yetişkinlik dönemi gelişim görevleri işe girme, eş seçme, eş ile aynı evi paylaşabilme ve bulunduğu ortamda sağlıklı ilişkiler kurma olarak sıralanabilir. Ülkemizde bu dönem, yoğun gelecek kaygısının ve iş bulma sürecindeki belirsizliklerin yaşandığı zorlayıcı bir süreçtir. Bu araştırmanın temel amacı genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerileri ile temel motivasyon kaynakları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Korelasyonel araştırma türünde tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da yaşayan genç yetişkinler oluşturmuş ve 471 kişiye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak Temel Motivasyon Kaynakları Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız örneklemler için t- testi ve Tek Yönlü ANOVA tekniklerinden yararlanılmıştır. Temel motivasyon kaynakları ile duygu düzenleme becerileri arasında orta düzey pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genç yetişkinlerin temel motivasyon kaynakları alt boyutları ile sosyodemografik değişkenler arasındaki fark incelendiğinde, cinsiyete göre bağlanma alt boyutu, çalışma durumuna göre başarı ve bağlanma alt boyutu anlamlı bir fark göstermiştir. Temel motivasyon kaynakları güç ve bağlanma alt boyutu yaşa göre anlamlı bir fark göstermiş, medeni duruma göre ise başarı alt boyutu anlamlı bir fark göstermiştir. Genç yetişkinlerin duygu düzenleme becerileri alt boyutları ile sosyodemografik değişkenler arasındaki fark incelendiğinde cinsiyete göre beden duyumları alt boyutu, çalışma durumlarına ve yaşlarına göre ise farkındalık, beden duyumları, anlama, kabul, tolerans alt boyutları anlamlı bir fark göstermiştir. Katılımcıların duygu düzenleme becerileri alt boyutları ile medeni durumları arasındaki fark incelendiğinde beden duyumları, netlik, anlama, kabul, tolerans alt boyutlarında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Erikson's psychosocial development theory, the young adulthood period, which covers the age of 20-30/35, reveals itself with the psychosocial crisis of isolation versus closeness, and while closeness involves being able to merge with another's identity without fear of identity loss, isolation involves being at the opposite extremeDevelopmental tasks of young adulthood can be listed as getting a job, choosing a spouse, sharing the same house with a spouse, and establishing healthy relationships in the social environment. This period in our country is a challenging period in which intense anxiety about the future and uncertainties in the process of finding a job are experienced.The main purpose of this research is to examine the relationships between emotional regulation skills and basic motivation sources in young adults.The study group of the research is designed as a correlational research type and consisted of 471 young adults living in Ankara.Basic Motivation Sources Scale, Emotional Regulation Skills Scale and Personal Information Form were used as data collection tools.Pearson Correlation Analysis, independent sample t test and one-way ANOVA techniques were used to analyze the data. A moderate positive significant relationship was found between basic motivation sources and emotion regulation skills.When the difference between the basic motivation sources sub-dimensions of young adults and sociodemographic variables was examined, the attachment sub-dimension by gender and the attachment and success sub-dimension by working status showed a significant difference.The basic motivational resources power and attachment sub-dimension showed a significant difference according to age, a significant difference according to marital status, and the success sub-dimension showed a significant difference according to marital status.When the difference between the emotional regulation skills sub-dimensions of young adults and sociodemographic variables was examined, a significant difference was observed in the body sensations sub-dimension according to gender, and according to their working status and age, awareness, body sensations, understanding, acceptance and tolerance sub-dimensions showed significant difference.When the difference between the participants' emotional regulation skills sub-dimensions and their marital status was examined, it was seen that there was a significant difference in the body sensations, clarity, understanding, acceptance and tolerance sub-dimensions