Özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretime ve etkili öğretmen özelliklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigating the opinions of teachers working and not working with gifted students on differentiated instruction and effective teaching characteristics
  1. Tez No: 853136
  2. Yazar: GAMZE ÖZDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerinin fark edilmesi ve zenginleştirilmesi, bireysel ve toplumsal düzeyde oldukça önemlidir. Çağdaş eğitim süreçlerinde ve özel yeteneklilerin eğitiminde farklılaştırılmış öğretimin kullanılması ve etkili öğretmen özelliklerinin işe koşulması bu konuda başarı sağlanması olasılığını artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenleri, farklılaştırılmış öğretime ve etkili öğretmen özelliklerine ilişkin görüşleri açısından araştırmaktır. Araştırmaya Türkiye genelinde 167 öğretmen katılım göstermiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Farklılaştırılmış Öğretime İlişkin Öğretmen Görüşleri Ölçeği ve Etkili Öğretmen Envanteri kullanılmıştır. Genel tarama modeli temel alınarak toplanan nicel veriler, non-parametrik analizler kullanılarak çözümlenmiştir Ulaşılan sonuçlara göre özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretime ve etkili öğretmen özelliklerine dair görüşleri benzerdir. Öğretmenlerin belirli becerileri ve gelişim alanları alt boyutlarında ise istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recognizing and enriching the talents of gifted students is very important at individual and communal aspects. The use of differentiated instruction and the employment of effective teacher characteristics in modern educational processes and in the education of gifted students increase the likelihood of success in this regard. The aim of this study is to investigate the teachers who work with gifted students and teachers who do not work with gifted students in terms of their opinions on differentiated instruction and effective teacher characteristics. A total of 167 teachers across Turkey participated in the study. Personal Information Form, Differentiated Instruction Quest Instrument and Effective Teacher Inventory were used in the study. The quantitative data collected based on the general survey model were analyzed using non-parametric analyses. According to the results, the views of teachers who work with gifted children and teachers who do not work with gifted students on differentiated instruction and effective teacher characteristics are similar. Statistically significant relationships were found in the sub-dimensions of teachers' specific skills and developmental areas.