Türkçe ders kitaplarında sezdirim
Implicature in Turkish textbooks
  1. Tez No: 853135
  2. Yazar: DOĞAN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki okuma metinlerinde yer alan sezdirim ifadelerini tespit etmeyi amaçlayan bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Bu çalışmanın veri setini Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılında okutulması önerilen ortaokul (5, 6, 7 ve 8. sınıf) Türkçe ders kitapları oluşturmaktadır. Araştırmada ulaşılan metinlerin analiz edilmesi amacıyla içerik analizine başvurulmuştur. Bu kitaplarda yer alan 133 metin içerdikleri sezdirimler bakımından incelenmiş, toplam 419 sezdirim tespit edilmiştir. En çok sezdirim 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında (f=168) tespit edilirken bunu sırasıyla 7. sınıf ders kitapları (f=124), 6. sınıf Türkçe ders kitapları (f=110), ve 5. sınıf Türkçe ders kitabı (f=17) izlemiştir. Sezdirimlerin en çok yer aldığı türler sırasıyla hikâye (f=171), söyleşi (f=43), roman (f=43), anı (42) olurken biyografi, günlük ve söylev türündeki metinlerde sezdirim yer almadığı tespit edilmiştir. Ortaokul Türkçe ders kitaplarında yer alan temalar içerisinde en çok sezdirim tespit edilen temalar Erdemler (f=87), Vatandaşlık (f=44), Millî Mücadele ve Atatürk (f=43), Sanat (f=40), Doğa ve Evren (f=34) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in this study aiming to identify the intuition expressions in the reading texts in secondary school Turkish textbooks. The data set of this study consists of secondary school (5th, 6th, 7th and 8th grade) Turkish textbooks recommended to be taught in the 2023-2024 academic year by the Assembly of Education and Discipline. Content analysis was used to analyze the texts reached in the study. The 133 texts in these textbooks were analyzed in terms of the foreshadowing they contain, and a total of 419 implications were identified. The highest number of implications was found in 8th grade Turkish textbooks (f=168), followed by 7th grade textbooks (f=124), 6th grade Turkish textbooks (f=110), and 5th grade Turkish textbooks (f=17). The genres with the highest number of implications were story (f=171), interview (f=43), novel (f=43), memoir (42), while it was determined that there were no implications in diary and discourse texts. Among the themes in the middle school Turkish textbooks, the themes with the highest number of implications are Virtues (f=87), Citizenship (f=44), National Struggle and Atatürk (f=43), Art (f=40), Nature and universe (f=34).