Gülten Akın'ın şiir dili üzerine bir araştırma
A research on Gülten Akın's poetry language
- Tez No: 853174
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, şiir ve düzyazılarıyla yaptığı katkılarla 21. yüzyıl şairlerinden Gülten Akın'ın şiir dilini inceledik. Bu incelemeyi yaparken öncelikle şiir dilinin neliği üzerinde durduk ve şiir dilini diğer türlerdeki dillerden ayıran özellikleri inceledik. Gülten Akın'ın Türk Dil Kurumundan ödül alan“Sığda”dan,“Kırmızı Karanfil”den ve“Ağıtlar ve Türküler”adlı kitaplardan örnekler vererek şiiri şiir yapan unsurun dil olduğunu saptamaya çalıştık. Şiirin söz diziminin nesirdeki dizimden farklılığını vurgulayarak şiiri kurmada sentaksın önemine değindik. Şiirde biçimsel özellikleri incelemek için ayrı, imge ve metaforu incelemek için ayrı başlıklar açıldı. Bulgular incelenirken Gülten Akın'ın Türkçenin bütün imkânlarından faydalandığına ulaştık ve bunu ifade etmeye çalıştık. Halk söyleyişlerini, deyimleri, yöre ağızlarının örneklerini, mecazı ve yeni sözcükler türetmeyi ihmal etmeyen Gülten Akın'ın şiir dilini inceledikten sonra elde edilen veriler, bizi şiir dilinin standart dilden ayrıldığı sonucuna ulaştırdı. İncelemeleri yaparken standart dilden sapmalar da bize yardımcı oldu.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined the poetic language of Gülten Akın, one of the 21st century poets, with her contributions with her poetry and prose. While doing this analysis, we first focused on what the poetic language is and examined the features that distinguish the poetic language from other types of languages. We tried to determine that language is the element that makes poetry poetry by giving examples from Gülten Akın's books“Sığda”,“Red Karanfil”and“Laments and Folk Songs”, which received an award from the Turkish Language Association. We emphasized the difference between the syntax of poetry and the syntax of prose and touched upon the importance of syntax in constructing poetry. Separate titles were opened to examine the formal features of the poem, and separate titles were opened to examine the imagery and metaphor. While examining the findings, we came to the conclusion that Gülten Akın benefited from all the possibilities of Turkish and tried to express this. The data obtained after examining the poetic language of Gülten Akın, who did not neglect folk sayings, idioms, examples of local dialects, metaphors and coining new words, led us to the conclusion that the poetic language differs from the standard language. Deviations from standard language also helped us when conducting reviews.