Küreselleşme yorumlarının Türk kamu yönetimi sistemine yansımaları
Reflections of globalization comments on the Turkish public administration system
  1. Tez No: 853175
  2. Yazar: EROL ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KONUR ALP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı değişen ve gelişen dünyada hemen her alanda etkisini gösteren küreselleşme sürecini ele almak ve temel küreselleşme yaklaşımlarının Türk kamu yönetimi sistemi üzerindeki yansımalarını ortaya çıkarabilmektir. Bu kapsamda yönetim olgusu ele alınmış, Türk kamu yönetimi sisteminin temel özellikleri incelenmiş, kamu yönetiminde değişimin aracı olan reform kavramı ele alınmıştır. Ardından temel küreselleşme yaklaşımları olan aşırı küreselleşmeci yaklaşım (radikaller), küreselleşme karşıtı yaklaşım (şüpheciler/kuşkucular) ve dönüşümcü yaklaşım ve bunların temel ilkeleri ele alınmıştır. Küreselleşme yaklaşımlarının savundukları temel tezler ile bunların Türk kamu yönetimi sistemi içerisinde örtüştüğü noktalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Hazırlanan çalışma büyük ölçüde nitel araştırma temeline dayanmaktadır. Çalışmanın teorik boyutu uygulama boyutundan daha baskın olduğu için ağırlıklı olarak literatür taraması yöntemine başvurulmuştur. Bu doğrultuda daha önceden yapılmış çalışmalardan faydalanıldığı için meta-analiz yönteminden yararlanıldığı da söylenebilmektedir. Araştırmada genel anlamda Türk kamu yönetimi incelendiği için örneklem olarak Türkiye Cumhuriyeti kabul edilebilmektedir. Bu durum avantajı genel içerikli çıkarsamalara imkân vermesi, kısıtlılığı ise yerel düzeydeki farklılıklar ve detaylara yeterince inilememesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to deal with the globalization process, which affects almost every area in the changing and developing world, and to reveal the reflections of the basic globalization approaches on the Turkish public administration system. In this context, the concept of management has been discussed, the basic features of the Turkish public administration system have been examined, and the concept of reform, which is a tool of change in public administration, has been discussed. Then, the main globalization approaches, the extreme globalist approach (radicals), the anti-globalization approach (skeptics/skeptics), and the transformational approach and their basic principles are discussed. The main theses advocated by globalization approaches and the points where they overlap in the Turkish public administration system have been tried to be determined. The prepared study is largely based on qualitative research. Since the theoretical dimension of the study is more dominant than the application dimension, the literature review method was mainly applied. In this direction, it can be said that the meta-analysis method is used since previous studies are used. Since Turkish public administration is examined in general terms in the research, the Republic of Turkey can be accepted as a sample. The advantage of this situation is that it allows general inferences, while its limitation is the differences at the local level and the inability to go into details.