Hedonik tüketimin Z kuşağına etkisi olarak davranışlarını nasıl şekillendirdiğine ve anlamlandırdığına yönelik nicel bir araştırma
A quantitative research on how hedonic consumption shapes and gives meaning to its behavior as an effect on generation Z
- Tez No: 853182
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YONCA ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tüketim sadece satın alınan bir nesne anlamına gelmemektedir. İçerisinde anlamlar barınan, bireylerin tanımlarını ve davranışlarını etkileyen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketim her yaştan bireyi etkilemektedir. Bireyler arası sosyal ilişkileri etkilemekte ve kimliklerinde belirleyici bir etken olmaktadır. Grupların, alışveriş alışkanlıklarına ve demografik özelliklerine göre tüketim alışkanlıkları değişmektedir. Her sınıf kendisini temsil eden ve yansıtmak istediği kimliklere göre ürünleri kullanmaktadır. Tüketim davranışı Z kuşakta belirleyici bir etken olmakta ve teknoloji çağında doğup, büyümeleri sebebiyle araştırılması gereken bir konu olmaktadır. Toplumlar da, tükettikleri nesnelerin benzerliğine göre ve ait olmak istediği sınıfa karşı yakınlık kurmaktadır. Bu durumun belirleyicisi olarak da nesneleri görmektedir. Bu çalışmada; hedonik tüketimin Z Kuşağı bireylerinin davranışlarında belirleyici bir rol içerisinde olmasına ilişkin bir çözümleme yapılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda nicel araştırma yapılmış ve toplamda 305 Z Kuşağı bireyine ulaşılmıştır. Çalışmada demografik bilgiler, alışveriş alışkanlıkları ve Hedonik ve Faydacı Tüketim Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada yapılan nicel çalışma sonucunda Z Kuşağının hedonik tüketim davranışları ile demografik özellikleri ve alışveriş alışkanlarında anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Cinsiyet, alışveriş sıklığı, kişisel aylık harcama Z Kuşağının hedonik tüketime yönelmesinde etkili olmaktadır. Z Kuşağı öncelikle kimliklerini yansıtmak amacıyla hedonik tüketime yöneldiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption does not just mean an object purchased. It emerges as a phenomenon that contains meanings and affects individuals' definitions and behaviors. Consumption affects individuals of all ages. It affects social relations between individuals and becomes a determining factor in their identities. Consumption habits of groups change according to their shopping habits and demographic characteristics. Each class uses products according to the identities they represent and want to reflect. Consumption behavior is a determining factor in Generation Z and is a subject that needs to be investigated since they were born and grew up in the age of technology. Societies also establish affinity towards the class they want to belong to, based on the similarity of the objects they consume. He sees objects as the determinants of this situation. In this study; An attempt has been made to analyze how hedonic consumption plays a determining role in the behavior of Generation Z individuals. In this context, quantitative research was conducted and a total of 305 Generation Z individuals were reached. Demographic information, shopping habits and Hedonic and Utilitarian Consumption Behavior Scale were used in the study. As a result of the quantitative study conducted in the research, it is seen that there are significant relationships between the hedonic consumption behaviors of Generation Z and their demographic characteristics and shopping habits. Gender, shopping frequency, and personal monthly expenditure are effective in Generation Z's tendency towards hedonic consumption. It is observed that Generation Z primarily turns to hedonic consumption in order to reflect their identities.