Examining foreign language anxiety in the English-medium higher education
Eğitim dili İngilizce olan yükseköğretim kurumlarında yabancı dil kaygısının incelenmesi
- Tez No: 853215
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, lisans düzeyinde Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri arasında İngiliz Dilinde Eğitim'de Yabancı Dil Kaygısını araştırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, çalışma öğrencilerin İngiliz Dilinde Eğitimde yabancı dil kaygı düzenlerini, kaygılarının nedenlerini, yabancı dil kaygısı ile nasıl başa çıktıklarını ve cinsiyet ve öğrenim yılına göre yabancı dil kaygısında farklılıkların olup olmadığını incelemeyi amaçlamıştır. 200 öğrenciyle ardışık açıklayıcı karma bir metot kullanılmıştır. Nicel veriler Horwitz, Horwitz ve Cope (1986) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Sınıfı Kaygısı Ölçeği'nden (FLCAS) uyarlanan 5 noktalı Likert ölçeği ile toplanmıştır. Bu verilerin analizi Lisrel 8.80 ve SPSS (Sürüm 28) kullanılarak yapılmıştır. Öte yandan, araştırmanın nitel verilerini toplamak için, araştırma sorularına uygun olarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Yabancı Dilde Eğitim'de öğrencilerin orta düzeyde Yabancı Dil Kaygısı'nın olduğunu göstermiştir. Ayrıca, cinsiyetler arasında kaygı düzeyleri açısından anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, dördüncü sınıf öğrencilerinin diğer öğrenim yıllarındaki öğrencilere kıyasla daha düşük kaygı düzeyleri sergilediği ve anlamlı bir farklılık gösterdiği ortaya koyulmuştur. Öğrencilerin İngiliz Dilinde Eğitim'e yönelik olumlu görüşlere rağmen, bu çalışma öğrencilerin konuşma korkusu, sınavlar, geride kalma, dersleri anlama zorluğu ve dil becerilerinde yetersizlik hissi gibi çeşitli nedenlerden dolayı kaygı yaşadıkları yönünde bulgular elde etmiştir. İngiliz Dilinde Eğitim veren derslerdeki kaygıyla başa çıkmak için öğrenciler dil becerilerini geliştirme, hatalardan öğrenme, akran öğrenimi, meditasyon ve rahatlama tekniklerini uygulama, önceden hazırlanma ve bazen kaygılarını göz ardı etme gibi birçok strateji benimsemiştir. Son olarak, bu çalışma İngiliz Dilinde Eğitim veren sınıflarda kaygının kaynağını ve başa çıkma mekanizmalarını belirleyerek, Yabancı Dil Kaygısının doğasına ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore Foreign Language Anxiety (FLA) in English-Medium Instruction (EMI) among undergraduate Electrical-Electronics Engineering students in Çukurova University. Regarding this, the study aimed to reveal the FLA levels of students in an EMI setting, the causes of their anxiety, explore how they cope with FLA, and examine whether differences in FLA exist regarding their gender and year of study. A sequential explanatory mixed method was conducted with 200 students. Quantitative data was gathered through a 5-point Likert Scale adapted from the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) by Horwitz, Horwitz, and Cope (1986). Analysis of this data was conducted using Lisrel 8.80 and SPSS (Version 28). Additionally, qualitative data were collected through semi- structured interviews based on the research questions and analyzed via content analysis. Results indicated a moderate level of FLA within EMI classes. Interestingly, no significant difference was observed between the Foreign Language Anxiety level of students regarding their gender. However, students in the fourth year displayed comparatively lower anxiety levels than those in other academic years. Despite positive opinions about EMI, students reported experiencing anxiety for various reasons. These included the fear of speaking, exams, falling behind, difficulty in understanding lectures, and feelings of inadequacy in language skills. To manage anxiety in EMI settings, students adopted several coping strategies. These included improving language proficiency, learning from mistakes, engaging in peer learning, practicing meditation and relaxation techniques, preparing in advance, and choosing to ignore their anxiety. Overall, the study shed light on the nuanced nature of FLA in EMI classes, identifying multiple sources of anxiety and diverse coping mechanisms used by students in these settings.