Karar destek sistemleri geliştirme stratejileri ve teknikleri
  1. Tez No: 85322
  2. Yazar: GAMZE TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBARİZ EMİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Karar Destek Sistemleri, yanıtlanması zorunlu ol in en temel soruların sorulması ile başlayan bir sürecin sonunda karar veren kişileri destekleyen bir ortamdır. Bu süreç, bir vizyonu ve buna göre saptanmış hedefleri, stratejileri ve planlan gerektirir. Örneğin, şirketlerin, kar marjlarının düşmesini nasıl engelleyebileceği, müşterilerinin profili ve hangi ürünlerden faydalandığı, yeni müşterilerin şirkete kar getirme sürecinin nasıl kısaltılabileceği vs..gibi bir takım sorularına Karar Destek Sistemleri yardımcı olmaktadır. Şirketlerin bu tür kritik sorular listesini oluşturabilmek için sorular belirlendikten sonra bunları bir sıraya sokmak gerekmektedir. Daha sonra bilgi ihtiyacı çıkarılıp, sorulara yanıt bulmak için gerekli detay verinin ne olduğu, nerede, nasıl ve ne zaman bulunabileceği, kimler tarafından erişilebileceği gibi bir takım sorulara yanıt verebilecek bir çalışma yapılması gerekmektedir. Hergün yapılan işlemler sonunda bir dosyaya yazılan bilgi, zaman içerisinde gün sonunda silinen bir dosya halini alabilir. İşte bu tür bilgilere gerektiğinde sağlıklı bir şekilde erişebilmek ve işlemek için bu tür sistemlere gereksinim vardır. Bu çalışmada Yönetim kavramından başlayarak İş Bilgi Sistemlerinin alt sistemleri ve Karar Destek Sistemleri incelenmiş, Muğla'da faaliyetini sürdüren bir tavukçuluk işletmesinin verileri kullanılarak bir Karar Destek Sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemin yazılımı, Pascal programlama dili kullanılarak kodlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decision Support Systems(DSS) is an environment, which support decision makers at the end of the process starting with the most fundemental questions to be answered. This process requires a vision, then targets, strategies and plans which are determined according to this vision. DSSs help in finding solutions for example to companies' questions such as how to prevent its decreasing profit margin, what are the customers' profiles and the preferences about the products and how to shorten the process of getting profit from the new customers, etc. In order to form a list of this kind of companies' critical questions, after these questions have been specified, they must be put in some order. Afterwards it is necessary to make a study of what the detailed data to find an answer to the questions is, where, how and when to be able to find, by whom to be reached, etc... The information recorded for every day activity in a file, may be lost over the time. To be able to access and process this kind of information, in a reliable way when necessary, there is a need to such systems. In this thesis starting with management concept, subsystems of Business Intelligence Systems and Decision Support Systems have been examined and a DSS has been developed by using the data of a poultry company in Muğla. This system's software is coded by using Pascal language. vu