Açık kanallarda yavaş değişen akım su yüzeyi profilleri hesaplama yöntemlerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparing of calculated methods for gradually varied flow water surface profiles in open channel
  1. Tez No: 85327
  2. Yazar: ŞEVKET BARUTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Açık kanal akımında, kontrol noktalarının etkisi ile kanal boyunca oluşabilecek yavaş değişen akımların analizi ve su yüzeyi profillerinin hesaplanması için daha önce çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin belli başlıları kullanılarak, çeşitli yavaş değişen akımlar için su yüzeyi profilleri hesaplanmıştır. Böylece, değişik durumlarda, değişik yöntemlerle yapılan hesaplamalar karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.“ Nümerik integrasyon ”ve“ Sonlu farklar ”yöntemlerinin genel olarak daha güvenilir olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In open channel flow, effects of control points may cause gradually varied flow for long reaches of the channel and there are various methods for the calculation of water surface profiles. Using some of these methods, water surface profiles for different situations have been calculated and compared with each other. It is concluded that in general“ Numerical integration method ”and“ Finite step method ”give more reliable results. XI