Development of a modified methodology for determination and characterization of fault systems within the Kabul Block (eastern Afghanistan) using remote sensing and gis techniques
Kabil Bloğundaki (doğu Afganistan) fay sistemlerinin uzaktan algilama ve cbs teknikleri kullanilarak belirlenmesi ve karakterizasyonu için modifiye bir metodolojinin geliştirilmesi
- Tez No: 853273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH PEKKAN, PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, doğu Afganistan'daki Kabil bloğu içindeki aktif fay zonlarının, ilgili segmentlerin ve çizgiselliklerin manuel ve otomatik uzaktan algılama teknikleri kullanılarak tespit edilmesine ve yeniden tanımlanmasına odaklanmaktadır. Çalışma, Kabil bloğu ve çevresindeki bölgelerdeki yerel ve bölgesel aktif fay zonlarını dikkate alan yeni bir aktif tektonik modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için, radar verileri (Dijital Yükseklik Modelleri [DEM'ler], Sentinel-1B), optik veriler (Gelişmiş Uzay Kaynaklı Termal Emisyon ve Yansıma Radyometresi [ASTER], Sentinel-2A) ve Google Earth Pro'dan yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanılmıştır. Aktif fay bölgelerini yeniden tanımlamak ve çalışma alanı içindeki nehir kanalı ötelemesini ve sapmasını ölçmek için yüksek çözünürlüklü görüntüler klasik tektonik yöntemlerle yorumlanmıştır. Jeolojik çizgiselliklerin ve bu çizgiselliklerin mekansal dağılımlarının belirlenmesi ve aktif fay bölgeleri ile korelasyonlarının değerlendirilmesi amacıyla ise otomatik algoritmalardan (LINE modülü) yararlanılmıştır. Sonuç olarak, benzer coğrafyalardaki aktif fay bölgelerinin ve ilgili jeolojik yapıların tespitine yönelik entegre bir uzaktan algılama yaklaşımı oluşturulmuştur. Analizler sonunda , Kabil Bloğu ve çevresinde 653 sol yanal, sağ yanal ve normal aktif fay segmentleri tanımlanmıştır. DEM-5m verileri ile uzunlukları 10 ila 948,31 metre arasında değişen 414.069 çizgisellik tespit edilirken, Sentinel-1GRD verileri ile uzunlukları 16,62 ila 2469,91 metre arasında değişen 86.438 çizgisellik tesbit edilmiştir. Bunun yanıda Sentinel-2MSI ve ASTER verileri ile Kabil bloğu boyunca 40 ila 2436,47 metre arasında değişen 80.243 çizgisellik ve 0,46 ila 3722,17 metre arasında değişen 42.443 çizgisellik ortaya çıkarılmıştır. Aktif fay alanları ile tespit edilen jeolojik çizgisellikler arasında güçlü korelasyonlar gözlemlenmiş ve bu da Kabil bloğu için kaçan bloklarla temsil edilen bir tektonik model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on detecting and redefining active fault zones, related segments, and lineaments within the Kabul Block in eastern Afghanistan using manual and automatic remote sensing techniques. Additionally, the study aims to develop an active tectonics model that considers local and regional active fault zones in the Kabul Block and its surrounding regions. To achieve these objectives, various remote sensing data sets were utilized, including radar data (Digital Elevation Models [DEMs], Sentinel-1B), optical data (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer [ASTER], Sentinel-2A), and high-resolution imagery from Google Earth Pro. Manual interpretation of the high-resolution imagery was employed to redefine active fault zones, measure river channel offset, and deflection within the study area. Moreover, automatic algorithms, particularly the LINE module, were utilized to identify geological lineaments, determine their spatial distribution, and assess their correlation with active fault zones. Consequently, an integrated remote sensing approach was established to identify active fault zones and associated structures in any similar geography. The analysis resulted in the identification of 653 left-lateral, right-lateral, and normal active fault segments within the Kabul Block and surroundings. In addition, DEM-5m data identified 414,069 lineaments ranging from 10 to 948.31 meters in length, while Sentinel-1GRD data detected 86,438 lineaments with lengths between 16.62 and 2469.91 meters. Additionally, Sentinel-2MSI and ASTER data revealed 80,243 lineaments spanning 40 to 2436.47 meters, and 42,443 lineaments ranging from 0.46 to 3722.17 meters across the Kabul Block. Strong correlations were observed between the active fault segments and detected geological lineaments, leading to the proposal of an escaping tectonic model for the Kabul Block.