İdrar yolu enfeksiyonu tanısıyla yatan hastaların klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi, üropatojenlerin dağılımı ve antibiyotik direncinin araştırılması
Patients diagnosed with urinary tract infections clinical and laboratory findings evaluation, distribution of uropathogens and investigation of antibiotic resistance
  1. Tez No: 853341
  2. Yazar: ABDIAZİZ YUSUF ABDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çocukluk çağında görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasında üriner sistem enfeksiyonu önemli bir grubu oluşturmaktadır. Hastalığı erken dönemde tanıyıp tedaviye başlamak oluşabilecek skar gelişimi ve kronik böbrek hastalığını önlemede önemlidir. Çalışmamızda; idrar yolu enfeksiyonu tanısıyla kliniğimizde yatan çocuk hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri ile birlikte idrar kültüründe üreyen mikroorganizmaların genel dağılımı ve direnç durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatan 1 ay-18 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan 207 hastanın demografik yapıları, laboratuvar bulguları, klinik semptomları, idrar kültürü sonuçları, görüntüleme ve tedavi bulguları geriye dönük olarak elektronik dosya kayıtlarından elde edilmiştir. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 207 hastanın 120'si (%58) kız, yaş ortalamsı 23 ± 33 ay (1- 179 ay) idi. Hastaların ilk başvuru şikayetileri arasında en sık görülen bulgu ateş, kusma. Huzursuzluk saptanmıştır. İdrar kültüründe en sık üreyen patojenler sırasıyla E. coli, 131 (%63), Enterococcus spp. ve Klebsiella pneumoniae olarak saptanmıştır. Antibiyotik direnç durumu incelendiğinde en yüksek direncin amoksisilin-klavulanik asit (% 45) ampisilin (% 44 ve sefapsporinlerede (seftriakson %33 sefuroksim-aksetil % 34) oldugu tespit edilmiştir. Duyarlılığı en yüksek olan antibiyotiklerin Meropenem (% 89) amikasin (% 86) olduğu görülmüştür. Sonuç: İdrar yolu enfeksiyonu olan hastaların tedavi planlarının düzenlenmesinde antimikrobiyal direnç özellikleri önemli bir rol oynar. Sonuçlara göre uygun antibiyotik seçimi yapılmalı ve antimikrobiyal direnç durumu dikkate alınarak tedavi planı oluşturulmalıdır. Bu yaklaşım, hastanın enfeksiyonunun etkili bir şekilde tedavi edilmesini ve antibiyotik direncinin yayılmasının önlenmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary tract infections (UTIs) are an important group of bacterial infections in childhood. Early diagnosis and initiation of treatment are crucial in preventing possible scar development. In our study, we aimed to investigate the demographic, clinical, and laboratory characteristics of pediatric patients hospitalized with a diagnosis of UTI, as well as the general distribution and resistance status of microorganisms isolated in urine cultures. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, retrospective study. Our study included male and female patients hospitalized with a diagnosis of urinary tract infection in the Department of Pediatric Infectious Diseases at the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The clinical symptoms, complete blood count, urine microscopy, urine culture results, antibiotics taken and imaging findings of the 207 patients included in the study were retrospectively scanned and the results were compared using appropriate statistical methods. Results: Our study included 207 patients, of whom 120 (58%) were female, with a mean age of 23 ± 33 months (1-179 months). The most common complaints among patients at their first presentation were fever, vomiting, and restlessness. Pathogens most frequently isolated in urine cultures were Escherichia coli, accounting for 131 (63%), Enterococcus spp., and Klebsiella pneumoniae. Antibiotic resistance rates may vary depending on the pathogen, with the highest resistance observed in ampicillin (44%), and ampicillin-sulbactam (38%), as well as cephalosporins (ceftriaxone 33%, cefuroxime-axetil 34%). The most sensitive antibiotics were found to be Meropenem (89%) and amikacin (86%). Conclusion: Antimicrobial resistance features play an important role in organizing the treatment plans of patients with urinary tract infections. Appropriate antibiotic selection should be made according to the results and a treatment plan should be created taking into account the antimicrobial resistance situation. This approach ensures that the patient's infection is effectively treated and the spread of antibiotic resistance is prevented.