Azot ve fosfor gübrelenmesinin Şanlıurfa ili akabe doğal korunan mer'alarının ot verimine bitki kompozisyonuna etkileri üzerine bir araştırma
The Effects of nitrogen and phosphorus fertilization on yield and botanical composition of akabe ungrazed natural range in Şanlıurfa provience
- Tez No: 85338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AZOT VE FOSFOR GÜBRELEMESİNİN ŞANLIURFA İLİ AKABE KORUNAN DOĞAL MER'ALARININ OT VERİMİNE VE BİTKİ KOMPOZİSYONUNA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ömer KÜÇÜK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 44 Denizden yüksekliği 730 m olan ve kurak bir iklimin etkisi altında bulunan Şanlıurfa ili Akabe korunan doğal mer'alan alanında 1996-1998 yıllan arasında yürütülen bu çalışmada azot ve fosfor gübrelemesinin mer'amn kuru ot verimine ve bitki kompozisyonuna etkileri incelenmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada azotun (0, 5, 10, 15 kg/da) dört dozu, fosforun (0,10 kg/da) iki dozu uygulanmıştır. İki yıllık ortalamalara göre; en yüksek kuru ot verimi (289,4 kg/da) ve en yüksek baklagil oranı (% 24,45), 10 kg/da P2O5+10 kg/da N dozundan elde edilmiştir. En düşük kuru ot verimi (128 kg/da), en düşük baklagil oranı (% 11, 44) ve en yüksek diğergil oranı (% 19,26), kontrol parsellerinden elde edilmiştir. Gübre uygulaması ile iki yıl içerisinde verim 2 katına yükselmiştir. Azotun bütün dozlarının fosforla birlikte verilmesi baklagiller oranında artışa neden olmuştur.. ANAHTAR KELİMELER: Azot fosfor, gübreleme, mer'a, kuru ot verimi, botanik kompozisyon III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF NITROGEN AND PHOSPHORUS FERTILIZATION ON YIELD AND BOTANICAL COMPOSITION OF AKABE UNGRAZED NATURAL RANGE IN ŞANLIURFA PROVIENCE Ömer KÜÇÜK Harran University The Institude of Science Deparment of Field Crops 1999, Page: 44 This research was conducted on typical steppe of Akabe ungrazed natural range in Şanlıurfa province which has a dry climate and altitude about 730 in 1996-98. The aim of this research was to determine the effects of nitrogen and phosphorus fertilization on yield and botanical composition.. A randomized block desing was used with three replications. In this study four doses of nitrogen (0, 5, 10, 15 kg/da) and two doses of phosphorus (0,10 kg/da) were applied. According to average of two years; the highest hay yield (289,4 kg/da) and the highest legume rate (24, 45 %) were obtained from 10 kg/da P2O5+10 kg/da N application of fertilizers. The lowest hay yield (128 kg/da), the lowest legume rate (1 1,14 %) and the highest other plants rate (19,26 %) were obtained from control plots. The application of fertilizers was increased (200 %) hay production. All application of nitrogen with phosphorus increased the rates of legumes. KEY WORDS: Nitrogen, phosphorus, fertilization, range, hay yield, botanical composition IV