Plastik serada toprak örtüsünün farklı kabak çeşitlerinin verim ve bazı kalite özelliklerine etkileri üzerinde araştırma
Effect of black polyethylene on the yield and qualitiy of different squash cultivars under plastic greenhause
  1. Tez No: 85339
  2. Yazar: ÇETİN NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ PAKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PLASTİK SERADA TOPRAK ÖRTÜSÜNÜN FARKLI KABAK ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA Çetin NACAR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 37 Bu çalışma. 1998 yılının ilkbahar sezonunda Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür. Plastik serada toprak örtüsünün farklı kabak çeşitlerinde verim ve bazı kalite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Denemenin yürütüldüğü koşullarda Saray Fj, Ezra Fi, Eskenderany Fi ve Topkapı Fi kabak çeşitlerinin; dişi ve erkek çiçek açma zamanı, ilk hasat zamanı, erkenci verim, toplam verim, bitki başına verim, toplam meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve çapı, ortalama meyve uzunluğu ve bitki boyu üzerinde siyah PE toprak örtüsünün etkileri araştırılmıştır. Siyah PE toprak örtüsü kullanılarak yetiştirilen kabak bitkilerinde dişi çiçek, toprak örtüsüz ortamda yetiştirilen kabak bitkilerine göre daha erken açmış ve buna göre de hasatta erkencilik sağlanmıştır. Siyah PE toprak örtüsü ortamında yetişen bitkilerin boylarının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Toprak örtülü ve toprak örtüsüz ortamda incelenen diğer özellikler üzerinde farklılıkların önemli olmadığı saptanmıştır. Çalışmada kullanılan çeşitlerden Eskenderany Fi çeşidinin, incelenen özellikler bakımından öteki çeşitlere göre daha iyi olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kabak,Plastik Sera, Toprak Örtüsü, Verim, Çiçeklenme IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF BLACK POLYETHYLENE ON THE YIELD AND QUAUTIY OF DIFFERENT SQUASH CULTIVARS UNDER PLASTIC GREENHAUSE Çetin NACAR Harran University Gra duate School of Natural and Applied Science Depertmant of Horticulture 1999, Page: 37 This study was carried out at Alata Horticultural Research Instute during the spring growing season of 1998. The effects of black PE mulch on the yield and some quality determinants were investigated under plastic greenhause. Saray Fi, Ezra Fi, Eskenderany Fi and Topkapı Fi cultivars were used on trials. Flowering, harvesting time, early yield, average number of fruits/plant average yield per plant, final plant height, fruit length, diameter and weight were evalvated. There were no significant differences in plant growth and yield apart frcm earlier flowering and harvesting time and higher final plant on results from black PE mulch treatment and unmulched control trials. Among cultivars Eskenderany Fi pruduced better results in terms of evaluation results. KEYWORDS : Squashes, Plastic Greenhause, Mulch, Yield, Flowering. V