Investigation of x-ray single crystal structure and the spectroscopic properties of nitrogen containing aromatic ring compounds
Azot içeren aromatik halkalı bileşiklerin x-ışını tek kristal yapı incelemeleri ve spektroskopik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 853463
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, C19H24N2O formülüne sahip (E)-4-(4-(dimetilamino)benzilidenamino)-2isopropil-5-metilfenol ve C16H20N2O formülüne sahip 2-izopropil-5-metil-4-((5-metilfuran-2-il)metilenamino)fenol bileşiği sentezlendi ve tek kristal XRD ve spektroskopik yöntemlerle (FT-IR, NMR, UV-Vis) karakterize edildi. Ayrıca bu bileşiğin moleküler geometrisi, titreşim spektrumları ve atamaları, 1H ve 13CNMR kimyasal kaymaları, elektronik absorpsiyon spektrumları, Moleküler Elektrostatik Potansiyel (MEP), Doğal Bağ Orbital (NBO) değerleri B3LYP/6-311++G(d,p) seviyesine göre hesaplanmış ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Tek kristal XRD sonucu, C19H24N2O ligandının P21/n uzay grubuyla monoklinik kristal sisteminde kristalleştiğini, birim hücre parametrelerinin a= 9.79 (9), b= 9.97 (9) ve c= 17.72 (17) Å olduğunu ve açı β= 99,85 (4)° olduğunu göstermiştir. C19H24N2O ligandının FT-IR spektrumundan Aromatik C—H bağları için C—H gerilme titreşim frekansları 2875, 2960, 2978, 2995 ve 3068 cm-1'de, C=C gerilme bantları ise 1481,1525, 1552 ve 1591 cm-1'de olduğu görülmüştür. C19H24N2O' nun MEP sonuçları halkadaki O1 ve N1 üzerinde sırasıyla -0,032 e−2 ve -0,040 e−2 ile negatif potansiyel bölge göstermiştir. En pozitif potansiyel (pozitif yüklü bölge) mavi renkle gösterilmiş olup 0,0054 e−2 ile hidrojenler üzerinde gözlenmiştir. C16H20N2O ligandının tek kristal XRD sonucu, P21/c uzay grubu, birim hücre parametreleri a= 10.119(11), b= 10.165(6) ve c= 14.838(14) Å ile monoklinik kristal sisteminde kristalleştiğini ve açısı β= 99,22(4)° göstermiştir. Bu ligandın FT-IR spektrumları 1619 cm-1' de alifatik halkalardaki (C—H) germe bandının, 1619 cm-1'de imin (C=N) grubunun germe bandının, 1504 cm-1'de furan halkasının C=C germe bandının ve 1015 cm-1'de (C—O—C) gergi bandının olduğunu göstermiştir. C16H20N2O'nun UV-Vis spektrumu, 250 nm'de gözlemlenen geçişin, fenil ve furan halkalarının 300 nm'deki π-π* geçişlerine benzer olduğunu göstermiştir. C16H20N2O bileşiğinin Homo ve Lumo arasındaki boşluğu 5,85 eV'dir. Benzer şekilde HOMO+1 ve LUMO-1 için de bu fark 3,88 eV' olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, (E)-4-(4-(dimethylamino)benzylidenamino)-2isopropyl-5-methylphenol which has C19H24N2O formula, and 2-isopropyl-5-methyl-4-((5-methylfuran-2-yl)methyleneamino) phenol compound which has C16H20N2O formula, have been synthesized and characterized by single crystal XRD and spectroscopic methods (FT-IR, NMR, UV-Vis). Further, the molecular geometry, vibration spectra and assignments, 1H and 13CNMR chemical shifts, electronic absorption spectra, Molecular Electrostatic Potential (MEP), Natural Bond Orbital (NBO) analysis of this compound have studied as theoretically by the B3LYP/6-311++G(d,p) level and compared with experimental results. The single crystal XRD result has shown that C19H24N2O ligand crystallizes in the monoclinic crystal system with space group P21/n, unit cell parameters a= 9.79 (9), b= 9.97 (9) and c= 17.72 (17) Å, and the angle β= 99.85 (4)°, and molecular formula C19H24N2O. C—H stretching vibrational frequencies for aromatic C—H bonds have been seen at 2875, 2960, 2978, 2995, and 3068 cm-1 and C=C stretching bands have been seen at 1481,1525, 1552 and 1591 cm-1. MEP results of the C19H24N2O has shown negative potantial region on O1 and N1 on the ring with -0.032 e−2 and -0.040 e−2, respectively. The most positive potential (positively charged region) is shown in blue and it has been observed on the hydrogens with 0,0054 e−2. The single crystal XRD result has shown that C16H20N2O ligand crystallizes in the monoclinic crystal system with space group P21/c, unit cell parameters a= 10.119(11), b= 10.165(6) and c= 14.838(14) Å, and the angle β= 99.22(4)°, and molecular formula C16H20N2O. FT-IR spectra have shown that (C—H) stretching band in aliphatic rings at 1619 cm-1, stretching band of imine (C=N) group at 1619 cm-1, C=C stretching band of furan ring at 1504 cm-1, (C—O—C) tension band at 1015 cm-1. The UV-Vis spectrum of C16H20N2O has shown thatthe transition observed at 250 nm was similar to the π-π* transitions of phenyl and furan rings at 300 nm. The gap between Homo and Lumo of the C16H20N2O compound is 5.85 eV. Similarly, This gap for HOMO+1 and LUMO-1 is 3.88 eV.