Dar-band FM almaç-göndermeçlerin testi için ölçüm birimleri tasarımı
  1. Tez No: 8536
  2. Yazar: BİRSEN SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bu tezde, ASELSAN RT 4600 VHE/EM almaç-göndermecin sahra ve depo bakımında kullanılmak amacıyla RE çıkış gücü, EM sapma, gönderme frekans doğruluğu, almaç duyarlığı, gürültü susturma testlerini yapan TB-4600A test cihazının örneksel ve RE ölçüm birimleri gerçekleştirilmiştir. Tasarımlanan ölçüm birimlerinden örneksel olarak elde edilen ölçüm sonuçları, sayısala çevrilmek ve işlenmek üzere sayısal veri işleme birimine uygulanmıştır. Sayısal veri işleme biriminin örneksel ölçüm sonuçlarını işleyebilmesi için ölçüm birimlerinin çıkışları, giriş değişkenlerinin fonksiyonu olarak 0-5V aralığında değişen DC sinyallere çevrilmiş ve ölçüm birimlerinin karakteristik denklemleri 'curve fitting' metodu ile birinci veya ikinci dereceden polinomlar şeklinde ifade edilerek daha gerçekçi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, design of the analog and SF measurement blocks of TB-4600A Test Box Unit which performs the RF output power, FM deviation, carrier frequency accuracy, receiver sensitivity and noise squelch tests for the field and depot maintenance of Aselsan VHF/FM RT 4600 Receiver Transmitter Radio, İ6 realised. The analog measurement results obtained from the designed units are applied to the input of digital data acquisition unit to be processed in digital form. The outputs of the measurement units are converted into DC signals in the 0-5V range as a function of input variables for the digital data acquisition unit to process analog measurement results and in order to obtain the actual values, the characteristic equations of the measurement units are expressed in the form of first and second order polynomials by the curve fitting method.