Kaynaştırma ortamındaki koklear implantlı öğrencilerin yazılı ürünlerini gözden geçirme ve düzeltme sürecinin incelenmesi
Investigation of editing and revising process the written products of students with cochlear implants in inclusive environment
  1. Tez No: 853516
  2. Yazar: KÜBRA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİSE PELİN KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yazılı anlatım, olay, duygu ve düşüncelerin dilin kurallarına uygun bir şekilde yazılı sembollerle ifade edildiği bir süreci kapsamaktadır. Bu süreçte önemli bir yeri olan gözden geçirme ve düzeltme çalışmaları, yazılı ürünlerin niteliğinin artmasına ve öğrencilerin bağımsız olarak yazılarını gözden geçirerek düzeltmelerine hizmet etmektedir. Bu araştırmada, kaynaştırma ortamında bulunan koklear implantlı öğrencilerin yazılı ürünlerini gözden geçirme ve düzeltme sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Durum çalışması şeklinde desenlenen bu araştırmaya ortaokula devam eden koklear implantlı iki öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri; gözlem, görüşme, geçerlik komitesi toplantıları, süreç ürünleri, belgeler, ön hazırlık çalışmasında kullanılan materyaller, yazılı anlatım becerisi değerlendirme formu ve yazı düzeltme taksonomisi kullanılarak elde edilmiştir. Uygulamalar sonucunda, öğrencilerin yazılı ürünlerinde ses/hece/sözcük ekleme, silme, yerine koyma ve yeniden düzenleme türünde düzeltmeye ihtiyaç duydukları, bu düzeltmelerin birim olarak ek ve cümlelerde gerçekleştiği, öğrencilerin yazılarını düzeltirken çeşitli işitsel ve görsel ipuçlarına ihtiyaç duydukları görülmüştür. Araştırma bulgularından yola çıkılarak araştırmaya katılan koklear implantlı öğrencilerin yazılı ürünlerini gözden geçirme ve düzeltme sürecinden fayda sağladıkları ve süreçte edinilen deneyimlerin yazılı ürünlerin niteliğine katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Written expression involves a process in which events, feelings and thoughts are expressed in written symbols in accordance with the rules of language. Editing and revising activities, which have an important place in this process, serve to increase the quality of written products and enable students to review and correct their writing independently. In this study, it was aimed to examine the process of editing and revising the written products of students with cochlear implants in an inclusive environment. Two students with cochlear implants attending secondary school participated in this research, which was designed as a case study. The research data were obtained through observation, interviews, validity committee meetings, process products, documents, materials used in the preliminary study, written expression skills assessment form and writing correction taxonomy. As a result of the practices, it was observed that students needed corrections in their written products in the form of sound/syllable/word addition, deletion, substitution and rearrangement, that these corrections took place in suffixes and sentences as units, and that students needed various auditory and visual clues while correcting their writing. Based on the research findings, it can be said that the students with cochlear implants who participated in the study benefited from the process of editing and revising their written products and that the experiences gained in the process contributed to the quality of written products.