Wolfgang Amadeus Mozart'ın K.V. 581 La Majör Klarnetli Beşlisi eserinin form analizi ve icracılık yönünden incelenmesi
Form analysis of Wolfgang Amadeus Mozart Clarinet Quintet in A Major K.V. 581 and examination of the clarinet in terms of performance
- Tez No: 853520
- Danışmanlar: DOÇ. KAYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında Klasik Dönem'in en önemli bestecilerinden biri olan Wolfgang Amadeus Mozart'ın K.V. 581 La Majör Klarnet Beşlisi eserinin form analizi ve icra yönünden incelenmesi üzerine çalışılmıştır. Nitel bir çalışma olan bu araştırma, literatür ve doküman incelemesi yoluyla oluşturulmuş, tezde betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada klarnetin tarihsel gelişimi, bestecinin hayatı, dönemi ve diğer eserleri hakkında bilgiler de verilmiştir. Yapılan araştırmada, Mozart'ın klarnet için yazdığı tamamlanmış tek klarnet beşlisi olan ve klarnet repertuarında oldukça önemli bir yere sahip olan K.V. 581 La Majör Klarnet Beşlisi hakkında Türkiye'de yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmanın eseri seslendirecek olan müzisyenlere rehber olması Araştırmacılar, yorumcular ve eser hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için literatüre katkı sağlaması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the analysis of the form and performance aspects of Wolfgang Amadeus Mozart's Clarinet Quintet in A Major, K.V. 581. He is considered as one of the most significant composers of the Classical Period. Conducted as a qualitative study, this research has been developed through a review of literature and documents, employing a descriptive research model in the thesis. The study provides information on historical development of the clarinet, the life of the composer, the performance period, and other significant works of Mozart. In the conducted research, there is no prior study has been found in Turkiye regarding Mozart's completed Clarinet Quintet, K.V. 581 in A Major, which stands as the sole completed quintet for clarinet composed by himself and holds significant importance in the clarinet repertoire. This study may serve as a guide for musicians researching his work and would be beneficial for the ones seeking information about the composition of Mozart's Clarinet Quintet in A Major, K.V. 581.