Öz yeterlik inancının cam tavan algısı ile iş tatmini ilişkisindeki düzenleyici rolünün incelenmesi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Examining the moderating role of self-efficacy beliefs in the relationship between glass ceiling perception and job satisfaction: An application in the banking sector
- Tez No: 853543
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmamızın amacı çalışanların sahip olduğu öz yeterlik inancının, cam tavan algıları ve iş tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığını saptamaktır. Bu bağlamda Ankara ilinde bulunan Yenimahalle, Çankaya, Ulus ilçelerinde faaliyet gösteren bankalarda çalışan 210 kişiyle anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın istatiksel analizi için SPSS 28.0 paket programı ve Lisrel programı kullanılmıştır. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları saptamak adına T-değeri ve ikiden fazla değişken olan grupların karşılaştırılması için ANOVA yöntemi kullanılmıştır. ANOVA yöntemi ile elde edilen bulgularda hangi gruplar arasında anlamlı farklılık olduğunu saptamak içinse LSD çoklu karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Cam tavan algısı ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Pearson korelasyon analizi ve öz yeterliğin düzenleyici rolünü analiz etmek için ise Hayes Makro Model 1 kullanılmıştır. Araştırma sonuçları ışığında öz yeterlik inancının, cam tavan algısı ve iş tatmini arasındaki düzenleyici bir rol oynadığı saptanmıştır. Bu araştırma örgütlerin, çalışanlarının öz yeterlik algılarını güçlendirici politikalar ve yönergeler oluşturmasına ve çalışanların bu sayede iş tatminlerine erişmesi noktasında katkı sağlayarak, hem iş gücünden yüksek düzeyde verim almasına hem de çalışanların kendilerine olan inançlarının artmasıyla iş tatmini duymalarına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda ileride işletme alanında öz yeterliği bir strateji olarak daha fazla incelemenin önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to determine whether employees' self-efficacy beliefs play a role in the relationship between glass ceiling perceptions and job satisfaction. In this context, a survey was conducted with 210 people working in banks operating in Yenimahalle, Çankaya and Ulus districts of Ankara. SPSS 28.0 package program and Lisrel program were used for the statistical analysis of the research. T-value was used to detect differences in group means of variables, and ANOVA method was used to compare the separation of more than two variables. The LSD multiple comparison method was used to determine which groups had a significant difference in the findings obtained by the ANOVA method. Pearson explanatory analysis was used for the distribution analysis between glass ceiling perception and job satisfaction, and Hayes Macro Model 1 was used for the role analysis of self-efficacy. The research results showed that self-efficacy belief played a role in the relationship between ceiling perception and job satisfaction. These research services contribute to the policy and activities of creating explanations and strengtheners of employees' self-efficacy perceptions, thereby ensuring compliance with their job satisfaction, allowing both the workforce to get a high level of efficiency and the employees to feel job satisfaction as their self-belief efficacy beliefs grows. It also paves the way for further examination of self-efficacy as a strategy in business in the future.