Dijital dönüşüm sürecinde blok zincir teknolojilerinin finansal performansla ilişkisi
The relationship between blockchain technologies and financial performance in the digital transformation process
- Tez No: 853565
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dijital dönüşüm, günümüz iş dünyasında ve finansal sektörde köklü değişimlere yol açan bir paradigma değişikliğini temsil etmektedir. Nitekim dijital dönüşüm, modern iş dünyasında organizasyonların rekabet avantajını sürdürmeleri ve geliştirmeleri için kritik bir unsurdur. Bu bağlamda, blok zincir teknolojileri, dijital dönüşüm stratejilerinin temel bileşenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Finansal performansın, bir organizasyonun başarısını ölçmede kritik bir gösterge olduğu günümüzde, dijital dönüşüm stratejileri ve blok zincir teknolojilerinin bu performans üzerindeki etkileri, araştırmacılar ve iş liderleri için büyük bir önem arz etmektedir. Nitekim bu çalışma, bu iki önemli konsept arasındaki ilişkiyi anlamayı ve blokzincir teknolojisinin finansal performans üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın veri seti, Forbes 500 listesinde listelenen; söz konusu teknolojiyi kullanan (14 firma) ve kullanmayan (14 firma), finansal hizmetler ve teknoloji sektöründe yer alan 28 firmanın 2010-2021 yılları arasındaki dönemi temsil eden verilerinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında oluşturulan veri seti Sistem GMM yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre; blokzincir teknolojisine geçişi temsil eden kukla değişkenin ROA üzerinde 1.04 katsayı ile pozitif yönlü etki, Tobins Q üzerinde -0.50 ve ROE üzerinde -6.27 katsayı ile negatif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ele alınan üç farklı finansal performans göstergesi olan rasyolarda birbirinden farklı sonuçlar elde edilmesi tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital transformation represents a paradigm shift that leads to profound changes in today's business world and the financial sector. Indeed, digital transformation is critical for organizations to sustain and enhance their competitive advantage in the modern business landscape. In this context, blockchain technologies are fundamental to digital transformation strategies. In today's business environment, where financial performance is a critical indicator of an organization's success, the impact of digital transformation strategies and blockchain technologies on this performance is of great importance for researchers and business leaders. Indeed, this study aims to understand the relationship between these two significant concepts and examine the effects of blockchain technology on financial performance. The dataset of the study consists of data representing the period from 2010 to 2021 for 28 companies in the financial services and technology sectors listed in the Forbes 500. These companies are divided into two groups: those utilizing the mentioned technology (14 firms) and those not operating it (14 firms). The dataset created for the research was analyzed using the System GMM Panel Analysis. According to the findings obtained from the analysis, the puppet variable representing the transition to blockchain technology has a positive effect on ROA with a coefficient of 1.04, a negative impact on Tobin's Q with a coefficient of -0.50, and a negative effect on ROE with a coefficient of -6.27. In line with the findings obtained, the discussion has revolved around the results of the three financial performance indicators, namely ratios. Recommendations have been put forth based on these discussions.