Annelik kararsızlığı ölçeği'nin türkçe'ye uyarlaması ve bazı demografik-obstetrik değişkenler ile depresyonun annelik kararsızlığı üzerine etkisi
Turkish adaptation of the maternity ambivalence scale and the effect of some demographic-obstetric variables and depression on maternal ambivalence
- Tez No: 853568
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma annelik kararsızlığı ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlaması ve bazı demografik-obstetrik değişkenler ile depresyonun annelik kararsızlığı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Metodolojik ve kesitsel tipte olan araştırmanın verileri Nisan 2023- Ağustos 2023 tarihleri arasında Osmaniye merkezinde yer alan dört Aile Sağlığı Merkezinden toplandı. Araştırmanın örneklemi, alınma kriterlerine uyan 300 gebe kadın ve 300 doğum sonu dönemde olan kadın olmak üzere toplamda 600 anneden oluştu. Verilerin toplama sürecinde Tanıtıcı bilgi formu, Annelik Kararsızlığı Ölçeği ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 25 ve AMOS 22 paket programları kullanıldı. Toplanan veriler tanımlayıcı istatistikler, geçerlilik ve güvenirliğe ilişkin analizler, fark analizleri, korelasyon ve multiple lineer regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Annelik kararsızlığı ölçeğinin 14 madde ve 3 alt boyuttan oluşan gebe ve doğum sonu dönemdeki anneler için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to adapt the Maternal Ambivalence Scale into Turkis h and to determine the effects of some demographic-obstetric variables and depression on maternal ambivalence. Material and Method: The data of the methodological and cross-sectional study was collected from four Family Health Centers located in the center of Osmaniye between April 2023 and August 2023. The sample of the study consisted of 600 mothers in total, including 300 pregnant women and 300 women in the postpartum period, who met the inclusion criteria. Introductory information form, Maternal Ambivalence Scale and Edinburgh Postpartum Depression Scale were used during the data collection process. SPSS 25 and AMOS 22 programs were used to analyze the data. The collected data were evaluated with descriptive statistics, validity and reliability analyses, difference analyses, correlation and multiple linear regression analysis. Results: The Maternal Ambivalence Scale, consisting of 14 items and 3 subscales, was found to be a valid and reliable measurement tool for pregnant and postpartum mothers.