Perinatal dönemde duyarlı bakım için anne-bebek destek görüşmelerinin annenin iyi oluş hali ve bebeğin gelişimi üzerine etkisi: Bir pilot uygulama örneği
The effect of mother-infant support interviews for responsive caregiving in the perinatal period on mother's well-being and baby's development: A pilot application example
- Tez No: 853576
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma geliştiren bakım çerçevesini kullanarak, 5 temel bileşenden“Duyarlı Bakım”bileşenini tanımlayarak, anne-bebek destek görüşmeleri hazırlamak, uygulamak ve bu görüşmelerin anne ve bebek üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak Birinci Basamak İçin BECK Depresyon Tarama Ölçeği (BDÖ-BB) ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) kullanılmıştır. Duyarlı Bakım İçin Anne-Bebek Destek Görüşmelerinin geliştirilmesi aşamasında görüşme planları oluşturulmuş, uzman görüşüne sunulmuştur. Çalışma grubu, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) gelen, araştırmaya alınma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 20 gebeden oluşmuştur. Uygulama grubu anneler ile ilk görüşme, ASM'de gerçekleştikten sonra, doğum öncesi 2 ve doğum sonrası 2 olmak üzere toplam 4 ev ziyareti gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu annelere ise, bebekleri doğduktan sonra ASM'ye geldikleri sırada ulaşılmış, ev ziyareti olmaksızın bu esnada gerekli ölçekler uygulanmıştır. Çalışmada, ölçüm zamanlarına göre iki grubun BDÖ-BB puanları istatistiksel olarak benzerlik göstermiş, aynı zamanda BDÖ-BB ile AGTE puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak, uygulama grubunun çocuklarının AGTE puanının, anlamlı olmasa da 3,30 puan daha yüksek olduğu ve homojen bir dağılım gösterdiği, uygulama grubunda ise daha geniş bir dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu anlamlı olmayan farkın, daha uzun çalışmalarda uygulama grubu lehinde yükseleceği düşünülebilir. Çalışmaya katılan annelerin gönüllü oluşu“depresyona meyilli”olma ihtimalini azaltarak da bulguları etkilemiş olabileceği düşünülebilir. Tartışmada belirtildiği gibi, son zamanlarda yapılan araştırmalar ev temelli anne – bebek destek görüşmelerinin, çocuğun gelişimi ve olumlu anne-bebek ilişkisi üzerinde pozitif etkilere sahip olduğunu belirtmişlerdir. Çalışma, örneklem grubu genişletilerek, daha uzun bir zaman diliminde ve ev ziyaretlerinin sayısı arttırılarak tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to prepare and implement mother-infant support interviews by defining the“responsive caregiving”component of the 5 basic components using the developing care framework and to examine the effects of these interviews on the mother and infant. The Beck Depression Screening Scale for Primary Care (BDÖ-BB) and the Ankara Developmental Screening Inventory (AGTE) were used as data collection tools. During the development phase of mother-infant support interviews for responsive care, interview plans were created and submitted for expert opinion. The study group consisted of a total of 20 pregnant women who came to the Family Health Centers (ASM) in the İnegöl district of Bursa, met the inclusion criteria, and agreed to participate in the study. After the first interview with the mothers in the experimental group was conducted at the ASM, a total of 4 home visits - 2 prenatal and 2 postnatal visits - were conducted. The mothers in the control group were reached when they came to the ASM after their babies were born, and the necessary scales were administered during this time without a home visit. In the study, according to the measurement times, the BDÖ-BB scores of the two groups were statistically similar, and no statistically significant relationship was found between BDÖ-BB and AGTE scores. However, it was observed that the children of the experimental group had a 3.30-point higher AGTE score, although not significant, and showed a homogeneous distribution, while the children of the experimental group showed a wider distribution. It can be predicted that this non-significant difference will increase in favor of the experimental group in longer studies. The fact that the mothers who participated in the study were volunteers may have affected the findings by reducing the possibility of being“prone to depression.”. As mentioned in the discussion, recent studies have indicated that home-based mother-infant support meetings have positive effects on child development and positive mother-infant relationships. The study can be repeated by expanding the sample group over a longer period of time and by increasing the number of home visits.