Okul öncesi eğitimde 3 boyutlu modelleme ve yazdırma: Bir uygulama örneği
3D modeling and printing in early childhood education: An example of a practice
  1. Tez No: 853577
  2. Yazar: İLKAY SEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarına yönelik“Yaşadığımız Binalar: Evlerimiz”teması çerçevesinde 3 boyutlu modelleme ve yazdırma teknolojilerinin entegre edildiği bir eğitsel uygulama süreci gerçekleştirilmiş; bu sürecin çocukların geometrik cisimleri öğrenmelerine etkisi ile çocuklar ve aileler açısından kazanımları incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Bilecik İli Bozüyük İlçesinde bulunan bir devlet ilkokulu bünyesindeki anasınıfında 2022-2023 eğitim öğretim yılında eğitim alan 4-6 yaş arası 15 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırma karma yöntem deneysel desende tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen uygulamanın çocukların 3 boyutlu geometrik cisimleri (küp, küre, silindir, piramit ve koni) öğrenmelerine etkisini incelemek amacıyla zayıf deneysel desenlerden tek grup öntest-sontest deneysel desen kullanılmıştır. Çocukların ön değerlendirme ve son değerlendirme sırasında verdikleri yanıtlar arasında fark olup olmadığı SPSS 29.0.1 kullanılarak Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile incelenmiştir. Eğitsel etkinliklerin katılımcı çocuklar ve ebeveynler açısından kazanımları ise nitel veri toplama tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler, ebeveyn-çocuk paylaşım defterleri, 'Nasıl hissetim?' tablosu ve kişisel bilgi formları aracılığıyla ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda 3 boyutlu modelleme ve yazdırma eğitimine katılımın ardından çocukların geometrik cisimleri doğru olarak isimlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmuştur. Bununla birlikte eğitsel uygulama sürecinin çocuklara bilgi, beceri, duygu ve eğilim boyutlarında kazanımlar sağladığı keşfedilmiştir. Ebeveynlerin ise uygulanan bu eğitsel etkinliklerin sonunda bilgi, farkındalık ve duygu boyutlarında olumlu kazanımlara sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an educational practice for preschool children in which 3D modeling and printing technologies were integrated within the framework of the theme of“The Buildings We Live in: Our Houses”was carried out and the effects of this practice on children's learning of geometric objects and the acquisitions for children and families were examined. The participants of the study included 15 children aged 4-6 years and enrolled in a kindergarten within a state primary school in Bozüyük District of Bilecik Province in the 2022-2023 academic year and parents of the children. A mixed method intervention design guided this study. In order to examine the effect of educational activities on children's learning of 3-dimensional geometric objects (cube, sphere, cylinder, pyramid and cone), a single group pretest-posttest experimental design, one of the weak experimental designs, was used. Whether there was a difference between the answers given by the children during the pre-assessment and post-assessment was examined with the Wilcoxon Signed Rank Test using SPSS 29.0.1. The acquisitions of educational activities for participating children and parents were revealed through qualitative data collection techniques including semi-structured interviews, parent-child sharing notebooks, 'How did I feel?' table and personal information. As a result of the research, there was a statistically significant increase in children's correct naming of geometric objects after participation in the 3D modeling and printing training. In addition, it was discovered that the educational practices provided children with gains in the dimensions of knowledge, skills, emotions and dispositions. It was concluded that parents had positive gains in the dimensions of knowledge, awareness and emotion at the end of these educational activities.