Sürdürülebilir kentsel dönüşüm alanlarında cephe tasarımı
Facade design in the field of sustainable urban transformation
  1. Tez No: 853578
  2. Yazar: ÖMER FARUK TOPUKSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEL YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mimarlık disiplininde sürdürülebilirlik, her alanda olduğu gibi önemini günden güne artırmış, sağlanması gereken bir koşul halini almıştır. Sürdürülebilirlik, temel olarak kaynakların adil kullanımı ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün verilmeden günümüz ihtiyaçlarının karşılanması olarak tanımlanabilir. Cephe tasarımında sürdürülebilirliğin sağlanması, bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, sürdürülebilir kentsel dönüşüm alanlarında cephe tasarımı kriterlerini değerlendirmektir. Bu kapsamda çalışma, beş bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm, çalışmanın amacı ve kapsamının açıklandığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde, Türkiye'de ve dünyada kentsel dönüşüm konusuna değinilmiştir. Kentsel dönüşümün tanımı, dünyada ve Türkiye'de kentsel dönüşümün gelişimi, kentsel dönüşüm yöntemleri ile kentsel dönüşümün olumlu ve olumsuz yanları açıklanarak bu bölüm tamamlanmıştır. Üçüncü bölüm, sürdürülebilirlik ve mimarlık ilişkisinin değerlendirildiği bölümdür. Sürdürülebilirliğin tanımına değinilmiş, sürdürülebilir tasarım ele alınmıştır. Sürdürülebilir mimarlık da açıklandıktan sonra, sürdürülebilir kent ve kentsel dönüşüm değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, sürdürülebilir dış cephe tasarımı konusuna yer verilmiştir. Farklı iklim koşulları çerçevesinde cephe tasarımının nasıl olması gerektiği ele alındıktan sonra, dış cephe tasarımında ekolojik yapının önemi değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir dış cephe tasarımında dış cephenin taşıması gereken diğer özellikler de ele alındıktan sonra, Türkiye'den mimari örneklere yer verilmiştir. Beşinci bölümde genel değerlendirme ve öneriler sunularak, çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the discipline of architecture, sustainability has increased its importance day by day, as it is in every field, and has become a condition that must be met. Sustainability can basically be defined as the fair use of resources and meeting the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their needs. Sustainability in facade design is the main subject of this study. The aim of the study is to evaluate the facade design criteria in sustainable urban transformation areas. In this context, the study was completed in five chapters. The first chapter is the introductory part where the aim and scope of the study are explained. In the second chapter, the subject of urban transformation in Turkey and in the world is mentioned. This chapter is completed by explaining the definition of urban transformation, the development of urban transformation in the world and in Turkey, urban transformation methods and the positive and negative aspects of urban transformation. The third chapter is the section in which the relationship between sustainability and architecture is evaluated. The definition of sustainability is mentioned and sustainable design is discussed. After explaining sustainable architecture, sustainable city and urban transformation were evaluated. In the fourth chapter, the subject of sustainable exterior design is included. After discussing how the facade design should be in the framework of different climatic conditions, the importance of ecological structure in exterior design is evaluated. After discussing the other features that the exterior should have in sustainable exterior design, architectural examples from Turkey are given. In the fifth chapter, the study was completed by presenting general evaluations and suggestions.