21. yüzyıl dinamiklerinin seramik sanatına etkisi
The effect of 21st century dynamics on ceramic art
  1. Tez No: 853580
  2. Yazar: AYŞE YEREBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. EZGİ HAKAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
İçinde bulunan yüzyılda, iletişim teknolojilerinin olağanüstü gelişimiyle beraber, uluslararası düzeyde ekonomik, sosyokültürel ve politik ilişkilerin hız kazanmasına bağlı olarak, dünyada bütüncül ve ortak değerler gelişmeye başlamıştır. Yaşamın her alanında etkin olan küreselleşme hali, teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle ve çağın görsel kültür unsurlarıyla birleştiğinde sanat alanında daha önce hiç olmadığı kadar önemli değişiklikler ve etkiler yaşanmıştır. Küreselleşmenin paralelinde sanatın üretim şekli, sunumu ve algılanışı değişmiş, teknolojinin sunduğu yeni araçlar ve dijital platformlar, sanatçıların eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırma ve ifade biçimlerini çeşitlendirme imkanı sağlamıştır. Teknoloji, sanat eserlerinin dijitalleşmesini, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin kullanılmasını ve yapay zeka alanında yaşanan devrim niteliğindeki gelişmelerin, sanatsal uygulamalarla iç içe geçmesini sağlayarak ortaya multidisipliner yaklaşımların bir araya geldiği eserlerin üretilmesine yol açmıştır. 21. yüzyıl, popüler kültür, medya ve internet sosyal ağları aracılığıyla şekillenen bir görsel kültür anlayışını oluştururken, sanatın içeriğini ve sunumunu derinden etkilemiş, sanat eserlerinin anlam ve işlevlerini dönüştürmüştür. Bu tez çalışmasının amacı değişen sanat anlayışlarını küreselleşme, teknoloji ve görsel kültür ekseninde, seramik sanatının gelişimi üzerindeki etkilerini incelemek; malzeme ve teknik olanakların günümüzde nasıl bir değişim ve etkileşim içerisinde olduğunu belirlemektir. Bu dinamiklerin 21. yüzyıl seramik sanatına olan etkileri araştırılırken, bu kavramların alt başlıkları irdelenerek tez kapsamında yapılacak uygulamalar için araştırma temeli oluşturması sağlanmıştır. Tezin araştırma yöntemi, temel nitel araştırma olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; kişisel uygulamalarla ortaya konan sanatsal çalışmalarda, küreselleşme, teknoloji, görsel kültür olarak belirlenen üç dinamik işletilmiş, seramik sanatı üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve bu alandaki değişimler ve gelişmeler belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current century, with the extraordinary development of communication technologies, there has been an acceleration in international economic, sociocultural, and political relations, leading to the emergence of holistic and shared values worldwide. Globalization, which is active in every aspect of life, when combined with advancements in technology and elements of contemporary visual culture, has led to significant changes and impacts in the field of art like never before. Parallel to globalization, the production, presentation, and perception of art have transformed, with new tools and digital platforms provided by technology enabling artists to reach wider audiences and diversify their means of expression. Technology has facilitated the digitization of art pieces, the use of virtual and augmented reality technologies, and the integration of groundbreaking developments in artificial intelligence with artistic practices, leading to the creation of works that embody multidisciplinary approaches. The 21st century has shaped a perception of visual culture through popular culture, media, and internet social networks, deeply influencing the content and presentation of art, transforming the meanings and functions of art pieces. The aim of this thesis is to examine changing art perceptions within the axes of globalization, technology, and visual culture, and to investigate the effects on the development of ceramic art; determining how material and technical possibilities are evolving and interacting today. While researching the effects of these dynamics on 21st-century ceramic art, the subcategories of these concepts are explored to establish a research foundation for the practices to be conducted within the thesis. The research method of the thesis has been determined as primarily qualitative. In conclusion, the artistic works presented through personal applications have employed the three dynamics identified as globalization, technology, and visual culture, comprehensively examining their effects on ceramic art and documenting the changes and developments in this field. KeyWords: 21st century, ceramic art, globalization, technology, visual culture