A new historicist reading of Anglo-American policies in William Shakespeare's selected plays
William Shakespeare'in seçilmiş oyunlarında Anglo-Amerikan politikalarının yeni tarihselci okuması
  1. Tez No: 816922
  2. Yazar: ÖMER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
21. yüzyıl ve son birkaç on yıl içerisindeki siyasi manzara, gelişen sosyal yapılar ve hızlı teknolojik ilerlemeler vasıtasıyla şekillendirilen insanlığı, bir belirsizlik ve değişim pusunun içine çekti. Bu kargaşanın ortasında, geçmişin kesinliği, geride kafa karıştırıcı bir huzursuzluk hissi bıraktı ve gerçek ile uydurma arasındaki çizgiyi bulanıklaştırarak dağıldı. Böylesi sürekli inceleme ve değişen değeler dizisi ile dolu bir çağda, Yeni Tarihselci bir bakış açısı, yeni açılımlar sunan ve yerleşik otoritelere meydan okumak için marjinalleştirilmiş sesleri güçlendiren dirençli bir güç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, William Shakespeare'in trajedilerinden Macbeth'in Trajedisi, Danimarka Prensi Hamlet'in Trajedisi ve Venedik Mağribi Othello'dan ilham alarak Anglo-Amerikan siyasetini şekillendiren esrarengiz güçleri araştırmaktadır. Geleneksel olarak şiddet, intikam ve kıskançlık hikâyeleri olarak kabul edilen bu oyunlar, kendilerini, siyasi güç dinamiklerinin iç görüleri ile dolu tasvirler olarak ortaya koymaktadır. Macbeth, amansız siyasi güç arayışının yarattığı boşluğu ortaya çıkaran uyarıcı bir hikâyeyi temsil etmektedir. Oyun, kontrolsüz hırsın yıkıcı sonuçlarını ortaya çıkararak, gücü ele geçirme, manipülasyon ve liderlik niteliklerinin çürümesi konularına eğilmektedir. Hamlet, gerçeğin geçerliliğine meydan okuyarak ve güç ile propagandanın yozlaştırıcı doğasını teşhir ederek siyasi liderliğin muğlak arazisini keşfetmektedir. Venedik'te geçen Othello, Iago'nun temsil ettiği güç araçlarının, çatışmaları kendi avantajlarına çevirdiği zengin bir etnik kimlikler örgüsünü sergilemektedir. Tarihsel önemlerinin ötesinde, bu trajediler okuyuculara insan doğasının inceliklerine ve siyasi arenanın karmaşıklıklarına dair yeni bakış açıları ve daha derin içgörüler sağlayarak gerçeklikten bir sapma sunmaktadır. Nihayetinde, bu araştırma, edebiyatın, Anglo-Amerikan siyasetini şekillendiren görünmeyen güçlere ışık tutma ve okuyucuları belirsizliği kucaklamaya teşvik etme gücünü temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Political landscape in the 21st century and recent decades have engulfed humanity in a haze of uncertainty and change, driven by evolving social structures and rapid technological advancements. Amidst the chaos, the certainty of the past has dissolved, leaving behind a disorienting sense of unease and blurring the line between truth and fabrication. In this era of perpetual scrutiny and shifting paradigms, a New Historicist perspective emerges as a resilient force, offering a fresh outlook and amplifying marginalized voices to challenge established authorities. This dissertation delves into the enigmatic forces shaping Anglo-American politics by drawing inspiration from William Shakespeare's tragedies: The Tragedy of Macbeth, The Tragedy of Hamlet Prince of Denmark and Othello the Moor of Venice. Traditionally regarded as stories of violence, revenge, and jealousy, these plays reveal themselves to be insightful portrayals of political power dynamics. Macbeth serves as a cautionary tale, exposing the void created by the relentless pursuit of political power. The play delves into themes of usurpation, manipulation, and the decay of authentic leadership qualities, unravelling the destructive consequences of unchecked ambition. Hamlet navigates the ambiguous terrain of political leadership, challenging the validity of truth and exposing the corrupting nature of power and propaganda. Set in Venice, Othello introduces a rich tapestry of ethnic identities, wherein instruments of power, exemplified by Iago, exploit conflicts to their advantage. Beyond their historical significance, these tragedies offer a departure from reality, providing readers with new perspectives and deeper insights into the intricacies of human nature and the complexities of the political arena. Ultimately, this exploration exemplifies the power of literature in shedding light on the unseen powers shaping Anglo-American politics, inspiring readers to embrace ambiguity.