Türkiye'deki ilköğretim düzeyi ders kitaplarının görsel tasarım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of primary education level course books in Turkey with regard to visual design
- Tez No: 853581
- Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ders kitapları, birbirinden farklı branştaki bilimsel içeriklerin görsellerle birlikte tasarlanarak bir araya getirildiği kaynaklardır. Özellikle ilköğretim düzeyinde birçok yaş grubuna ait öğrencinin bulunması, ders kitaplarının görsel tasarımı ile ilgili bilinçli bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır. Ayrıca ders kitapları, içeriğindeki görseller ile öğrencilerin estetik algılarına ve sanatsal gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada ilköğretim ders kitaplarının görsel tasarımını doğrudan veya dolaylı olarak ele almış olan tüm araştırmaları inceleyen geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Buna göre ders kitaplarını inceleyen araştırmaların büyük çoğunluğunda bir görsel tasarım uygulamasına yer verilmediği görülmüştür. Bu alandaki eksikliğin gerçekleştirilen sayfa tasarımları ve ders kitaplarının ortak sayfaları için hazırlanan görsel kılavuz ile bir ölçüde de olsa giderilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, Türkiye'de her yıl milyonlarca ders kitabı basılmakta ve bu kitaplar eğitim-öğretim yılının ardından bir atık hâline dönüşmektedir. Bu tez araştırması için örnek olarak hazırlanmış olan ders kitabının sayfalarında geri dönüştürülmüş kâğıt kullanılarak çevreye duyarlı bir ders kitabının mümkün olabileceği görülmüştür. Bununla birlikte örneklem alınan ilköğretim düzeyi Türkçe ders kitapları tipografik düzen, görsel düzen, sayfa düzeni ve pedagojik uygunluk başlıkları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Course books are resources gathered by designing visuals with scientific contents of branches different from each other. The fact that primary education level is comprised of varying age groups requires a conscious approach regarding the visual design of textbooks. Apart from this course books contribute to the esthetic perception and artistic development of students with their visual contents. In this paper, a comprehensive literature screening was conducted on all studies related directly or indirectly with the visual design of primary education textbooks. According to this, the absence of a visual design application in most of the studies related with textbooks was observed. It is aimed to overcome the deficiency in this field to some extent with page designs and visual guides prepared for the common pages of the textbooks. Moreover, millions of course books are published in Turkey yearly turning into waste products at the end of the year. It was observed that an environmentally sensitive textbook is possible by using recycled paper on the pages of the course book prepared as an example for this study. Along with this, the Turkish course books used as samples were examined under the topics of typographic layout, visual order, page setup and pedagogical relevance.