Londra kentinde çocuk oyun alanlarının incelenmesi: Mimarlık, kent ve çocuk gelişimi ilişkisi
Exploring children's playgrounds in London: The relationship between architecture, city and child development
  1. Tez No: 853592
  2. Yazar: BEGÜM UÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DUYGU KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çocukların hayal gücü, yetişkinlerin hayal gücünden daha güçlüdür. Oyun, çocukların kendi oyun ortamlarını oluşturabildikleri aracı bir etkinliktir. Oyun ayrıca çocukların zihinsel gelişimlerinin bir aynasıdır. Çocuklar, oyunla birlikte etraflarındaki dünyayla ilişki kurmayı ve diğer sosyal ve kültürel fenomenleri öğrenmeyi tercih etmektedir. Çocukların kentsel mekanlarda kendi deneyimlerini yaşayıp yansıtabilecekleri alanlara ihtiyaç duydukları belirtilir. Tasarımcıların, çocukların farklı yaş gruplarındaki ihtiyaçlarını anlamaları, gelişim aşamalarını dikkate almaları ve tasarım sürecinde bu faktörlere göre karar vermeleri gerekmektedir. Farklı kültürlerin çocukların oyun deneyimlerine farklı bir bakış açısı getirebileceği ve oyun alanlarının çeşitliliğini artırabileceği bilinmektedir. Çocuklar arasındaki kültürel etkileşim çocukların gelişimleri için de bir çok olumlu sonucu beraberinde getirmektedir. Çok kültürlü bir oyun alanı, çocukların dünyadaki çeşitliliği öğrenmelerini ve takdir etmelerini sağlamanın yanı sıra farklı geçmişlere sahip insanlara karşı daha açık ve anlayışlı bir zihniyet geliştirmelerini sağlayarak kültürel farkındalığı ve kabulü teşvik eder. Araştırma kapsamında ele alınan konuya yön veren fikir Londra'nın çok köklü açık kamusal alanlara sahip yapısı ve çok kültürlü yapısıdır. Londra, kültürel çeşitliliği ile tanınan bir metropoldür. Şehir farklı kültürlerin bir arada yaşadığı birçok toplulukla dünyanın etnik ve kültürel açıdan en zengin bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Bu çeşitlilik, kültürel farklılıkların gözlenmesi için çekici bir ortam sunmaktadır. Londra'nın farklı bölgelerinden seçilerek incelenen çocuk oyun parkları ise bu farklılığı gözler önüne sermektedir. Sonuç olarak, Londra'daki açık kamusal oyun alanları, çocuklar arasında kültürler arası etkileşimi teşvik ederken farklı kültürlerin oyun tarzlarını yansıtır. Bu mekanlar, Londra'nın kültürel çeşitliliğini yansıtır ve şehrin sakinleri arasındaki değişim ve ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Children's imaginations are more powerful than adults' imaginations. Play is a transitional activity in which children can design their own play surroundings. Play also reflects children's mental growth. Children prefer to relate to the environment around them and learn about various social and cultural issues through play. It is stated that children need spaces where they can live and reflect their own experiences in urban spaces. Designers must comprehend the requirements of children of various ages, consider their developmental phases, and make judgements based on these variables during the design process. diverse cultures are known to contribute a diverse viewpoint to children's play experiences, increasing the diversity of playgrounds. Cultural engagement amongst children has several benefits for children's development. A multicultural playground promotes cultural awareness and acceptance by allowing youngsters to learn and appreciate the world's variety while also developing a more open and tolerant attitude towards individuals from diverse origins. The research is guided by the notion of London's deep-rooted structure with open public spaces and its multicultural structure. London is renowned for its cultural variety. The city is regarded as one of the world's most ethnically and culturally diverse places, with several places where people of various cultures coexist. This variety creates an appealing setting for examining cultural differences. This disparity is revealed by examining children's playgrounds from various regions of London. As a consequence, open public playgrounds in London represent diverse cultures' play habits while fostering cross-cultural contact among children. These venues showcase London's cultural variety and aid in the development of interactions and connections among the city's citizens.