Öğrenme güçlüğü riski olan çocukların dil becerilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 853591
  2. Yazar: BETÜL ŞİMŞİR DER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi dönemde öğrenme güçlüğü riski taşıyan çocukların dil performanslarını ortaya koymak, risk grubu dereceleri ile dil performansları arasındaki ilişkiye bakmak ve çocukların demografik özellikleri ile dil puanları arasında fark olup olmadığını belirlemektedir. Bu genel amaç doğrultusunda Öğrenme Güçlüğü Erken Belirtileri Tarama Ölçeği (ÖGEBTÖ) ve Renkli Progresif Matrisler Testi (RPM) uygulanarak okul öncesi dönemde olan öğrenme güçlüğü riski gösteren 30 çocuk belirlenmiştir. Katılımcı çocuklar ve aileleri hakkında bilgi edinmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Çocuk ve Ebeveyn Bilgi Formunu kullanmıştır. Araştırmada katılımcıların dil performansları Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi (TODİL) ile ortaya konmuştur. Çocukların dil performansları incelendiğinde, TODİL alt test betimsel analizlerinde dinleme bileşkesinde 15 çocuk çok zayıf, 8 çocuk zayıf, 4 çocuk ortalama altı, 2 çocuk ortalama ve 1 çocuk ortalama üstü performans göstermiş, ÖGEBTÖ testine göre ortaya konulan risk grubu dereceleri ile çocukların dilin alt bileşenlerine ait sonuçları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Öte yandan çocukların yaşları, erken çocukluk eğitimine başlama yaşları ve baba eğitim düzeyleri ile çocukların dilin alt bileşenlerine ait sonuçları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülürken, anne eğitim düzeyi ile konuşma bileşeni arasında anlamlı fark bulunmuştur.. Elde edilen veriler, alanyazında yapılan çalışmalar dikkate alınarak tartışılmış ve araştırmacılara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the language performances of preschool children at risk of learning disability, examine the relationship between risk level ratings and language performances, and determine whether there are differences in language scores based on children's demographic characteristics. In line with this overall objective, a sample of 30 preschool children displaying signs of learning disability was identified through the Early Signs of Learning Disability Screening Scale (ESLDSS) and the Color Progressive Matrices Test (CPMT) application. The Child and Parent Information Form was utilized to gather information about these children and their families In the study, participants' language performances were assessed using the Turkish School-Age Language Development Test (TODİL). When looking at the language performances of the children, descriptive analyses of TODİL subtests revealed that in the listening component, 15 children performed very poorly, 8 children performed poorly, 4 children scored below average, 2 children scored average, and 1 child scored above average. However, it was observed that there was no significant relationship between the risk group levels determined by ESLDSS and the results of the language subcomponents of the children, as indicated by the test. On the other hand, it has been observed that there is no significant relationship between the ages of the children, the age at which they started early childhood education, and the educational levels of the parents with the results related to the subcomponents of language. The obtained data have been discussed in light of the existing literature, and certain recommendations have been provided for researchers.