Zamanla değişmeyen doğrusal çok değişkenli dizgelerde yetkin gözlenebilir yasal biçim
  1. Tez No: 8537
  2. Yazar: TAMER KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
n ÖZET Bu çalışmada, zamanla değişmeyen, çok girişli ve çok çıkışlı doğrusal yetkin gözlenebilir dizgeler için yasal biçim elde edilmiş tir. Bu amaçla önce yetkin gözlenebilirlik kavramı matematiksel olarak sunulmuştur. Yetkin gözlenebilirlik özelliğinin çeşitli işlem ler altında değişmezliği incelenmiştir. Yetkin gözlenebilir dizgenin yasal biçimine ulaşmak için en önemli dönüşümün koordinat dönüşümü olduğu vurgulanmıştır. Yasal bi çime ulaşmak için diğer dönüşümler koordinat dönüşümü için hazırlayı cı sonrası için ise, A, B, C matrislerini sadeleştirici unsurlar ol muşlardır. özgün dizgeye tasarımlanan gözlemleyıcı ile bu dizgeye dönüşüm uygulandıktan sonra tasarımlanan gözlemleyıcı arasındaki bağıntı ve rilmiştir. Bu sonuçtan faydalanılarak bir ön koşul ile yetkin gözlem leyici tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this thesis a canonical form is obtained for linear time- invariant, multi-input multi-output perfectly observable systems. For this aim first of all the concept of perfect observability is stated mathematically. The changless of the concept of perfect observability is examined under various transformations. It is pointed that to reach the canonical form of a perfect observable system, the coordinate transformation is the most important one. The other transformations are preliminary for the coordinate transformation to reach the canonical form, and simplifying apparatus for A, B and C matrices. The relation between the original observer and the observer which is designed after transformation is evaluated. By using this result with a pre-condition a perfect observer is designed.