Fen bilgisi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of sustainable development awareness of science teacher candidates according to various variables
  1. Tez No: 853615
  2. Yazar: KÜBRA TANSU TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE NEVİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma sürdürülebilir kalkınma konusundaki farkındalıklarını belirlemek amacıyla fen bilgisi öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören öğretmen adaylarına yapılmıştır. Çalışma T.C Devleti sınırları içerisinde eğitim veren 4 devlet üniversitesinin eğitim fakültelerinin fen bilgisi eğitimi bölümünde 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeyinde öğrenim gören 366 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Atmaca (2018) tarafından geliştirilen 'Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalık Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçek 36 madde ve 3 alt boyuttan (ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik) oluşmakta olup, kontrol maddesi ile 37 maddeden oluşmaktadır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma farkındalıkları, onların çevre dersi alma durumu, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, cinsiyetleri, sınıf düzeyleri ve sürdürülebilir kalkınma konusunda mevcut bilgilerinin kaynakları araştırılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma verilerinin analizi sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma genel farkındalık ve ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik farkındalıkları yüksek bulunurken, öğretmen adaylarının anne ve baba eğitim düzeyi ve sınıf düzeyine göre anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Cinsiyet, çevre dersi alma durumları ve mezun oldukları lise incelendiğinde öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma farkındalık puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının sürdürülebilir kalkınma konusunda bilgilerinin kaynağı incelendiğinde en yüksek oranda internet, en düşük oranda ise sivil toplum kuruluşları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on prospective teachers studying in the science teaching department in order to determine their awareness of Sustainable Development. The study was carried out with 366 teacher candidates studying at the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade levels in the science education departments of the education faculties of 4 state universities providing education within the borders of the Republic of Turkey. The data collection tool used in the research was the 'Sustainable Development Awareness Scale' developed by Atmaca (2018). The scale consists of 36 items and 3 sub-dimensions (economic, social and environmental sustainability) and consists of 37 items with a control item. Science teacher candidates' awareness of sustainable development, their environmental course taking, mother's education level, father's education level, their gender, grade level and the sources of their current knowledge on sustainable development were investigated. The data obtained as a result of the study was analyzed using the SPSS 22 package program. As a result of the analysis of the study data, while the general awareness of sustainable development and economic, environmental and social sustainability awareness of the science teacher candidates were found to be high, no significant difference was detected according to the education level of the teachers' parents and grade level. When gender and environmental course taking status were examined, it was concluded that there were significant differences between the sustainable development awareness scores of teacher candidates. When the source of teacher candidates' knowledge about sustainable development was examined, it was concluded that the highest rate was the internet and the lowest was non-governmental organizations.