Türk mutfağında füzyon uygulama: Kimchi örneği
Fusion application in Turkish cuisine: Kimchi example
  1. Tez No: 853642
  2. Yazar: CEMİLE BÜYÜKYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geçmişten günümüze fermente ürünler önemini koruyarak ve arttırarak günlük beslenmemizde yer almaktadır. Her toplum beslenme kültüründe fermente gıdalara üretilen ürünler doğrultusunda yer vermektedir. Kore mutfağı fermente ürünü baechu Kimchinin temel malzemesi Kimchi lahanasının değiştirilerek füzyon mutfak uygulamaları kapsamında Türkiye'de yetiştirilen beyaz, brüksel ve kırmızı lahana ile Kimchi yapım tekniği kullanarak kimchi üretimini gerçekleştirilmiştir. Yapılan ürün duyusal analize, koku, doku, lezzet ve genel beğeni tabi tutulmuştur. Elde edilen verilere göre Kimchilerin genel beğeni oranları sırasıyla baechu> beyaz>kırmızı>brüksel lahanasından elde edilen Kimchiler olarak sıralanmaktadır (3,72>3,27>2,72=2,72).Yapılan test sonuçlarına göre renk, yumuşaklık sertlik, sarımsak tadı ve acı tat Kimchilerde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, fermented products have been taking part in our daily nutrition by preserving and increasing their importance. In the nutrition culture of every society, fermented foods are included in the direction of the products produced. The basic material of baechu Kimchi, a fermented product of Korean cuisine, was changed from Kimchi cabbage and kimchi production was carried out using the kimchi making technique with white, brussels sprouts and red cabbage grown in Turkey within the scope of fusion culinary applications. The product made was subjected to sensory analysis, smell, texture, taste and general appreciation. According to the obtained data, the general liking rates of kimchi are listed as Kimchi obtained from baechu> white>red>brussels sprouts respectively (3,72>3,27>2,72=2,72).According to the test results, it has been found that color, softness, hardness, garlic taste and bitter taste differ in kimchi.