Birleştirilmiş sınıflı okullarda görev yapan öğretmenlerin akran öğretimine yönelik görüşleri
Opinions of teachers working in combined class schools on peer education
- Tez No: 853643
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilgi çağında, bilimde ve teknolojide katedilen gelişim ve değişimler eğitim alanında da yenileşimi gerektirmiştir. Bu durum akran öğretimini de ön plana çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar incelendiğinde akran öğretiminin hem öğreten hem de öğrenen öğrencinin gelişimine olumlu katkı sağladığı görülmüştür. Akran öğretimi öğrencilerin yalnızca akademik gelişimlerini değil iletişim becerilerini, sosyal ilişkilerini ve dil gelişimini de olumlu etkilemektedir. Öğrenciler, kimi zaman öğretmenin yönlendirmesi ile kimi zaman kendileri akran öğretimine başvurmaktadır. Bu çalışmanın amacı; birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin akran öğretimine yönelik görüşlerini ele almaktır. Çalışmaya 9 kadın, 3 erkek; toplam 12 birleştirilmiş sınıf öğretmeni katılmıştır. Birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin akran öğretimine yönelik görüşlerini ele alma amacını güden çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması tercih edilmiştir. Veriler birleştirilmiş sınıf öğretmenleri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yolu ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin akran öğretimini faydalı bulduklarını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra akran öğretiminde olumsuz etkilerin ortaya çıkmaması için öğretmen rehberliğinin önemini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
In the information age, developments and changes in science and technology have necessitated innovation in the field of education. This situation has also brought peer teaching to the fore. When the researches were examined it has been observed that peer teaching made a positive contribution to the development of both the teacher and the learning student. Peer teaching improves not only students' academic development but also their communication skills, social relationships and language development. Students sometimes apply to peer teaching with the guidance of the teacher and sometimes themselves. The aim of this study is to discuss the views of teachers working in multi-grade classrooms on peer teaching. 9 females, 3 males participated; a total of 12 multi-grade classroom teachers participated to this study. In the study, which aims to address multigrade clasroom teachers' views on peer teaching case study, which is one of the qualitative research designs, was preferred. The data were obtained through semi-structured interviews with combined classroom teachers. Descriptive analysis method was used to analyze the data. The results of the research revealed that multi-grade classroom teachers found peer teaching beneficial. In addition, they emphasized the importance of teacher guidance in order to prevent negative effects in peer teaching.