Beyin bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde foramen lacerum morfometrisinin 3D slicer yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of foramen lacerum morphometry on brain computer tomography by using 3D slicer method
  1. Tez No: 853645
  2. Yazar: MERVE MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kafatası tabanında yer alan foramen lacerum, cerrahi müdahale gerektiren durumlarda arteria carotis interna'ya ve Vidian kanal'a yaklaşım açısından en güvenli yoldur. Çalışmamızda, FL'nin ve ilgili çevre yapılar ile ilişkisinin morfolojik ve morfometrik ölçümler ile ortaya konulması amaçlandı. Çalışmamızda, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda çeşitli nedenler ile 3D beyin bilgisayarlı tomografi (BT) çekilmiş 45 kadın (ortalama yaş: 46.79 ± 14.60 yıl) ve 32 erkek (ortalama yaş: 47.60±17.61 yıl) bireye ait beyin bilgisayarlı tomografi görüntü serileri incelendi. Foramen lacerum'un uzunluğu ve genişliği, Vidian kanal uzunluğu, Vidian kanal- fissura pterygosphenoidalis ve Vidian kanal- canalis palatovaginalis arasındaki açılar ölçüldü. Tüm ölçümler 3D Slicer bilgisayar yazılım programı ile yapıldı. Yapılan analiz sonucunda, sağ ve sol foramen lacerum uzunluğu ve sol taraf foramen lacerum genişliği kadınlara oranla erkeklerde daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The foramen lacerum located at the base of the skull is the safest way to approach the arteria carotis interna and Vidian canal in cases requiring surgical intervention. In our study, we aimed to reveal the FL and its relationship with the related surrounding structures by morphologic and morphometric measurements. In our study, brain computed tomography image series of 45 females (mean age: 46.79 ± 14.60 years) and 32 males (mean age: 47.60 ± 17.61 years) who underwent 3D brain computed tomography (CT) for various reasons at Balıkesir University Faculty of Medicine, Department of Radiology were analyzed. The length and width of the foramen lacerum, Vidian canal length, Vidian canal to fissura pterygosphenoidalis and Vidian canal to canalis palatovaginalis angles were measured. All measurements were performed with 3D Slicer computer software program. As a result of the analysis, the length of the right and left foramen lacerum and the width of the left side foramen lacerum were found to be higher in males compared to females (p0.05).